Do restaurací a služeb bez certifikátů. Provozovatelé nově nemusí kontrolovat bezinfekčnost

Od poloviny února bude platnost covidových certifikátů omezena na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit ji lze posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví tak platnost skončí zhruba 140 tisícům lidí.

Uvolnění pravidel ohledně certifikátů vláda avizovala minulou středu. V tentýž den Nejvyšší správní soud ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování a s platností od čtvrtka jej zrušil. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda ale nerozhodla pod tlakem soudu, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Povinnost prokázat se pro využívání mnoha služeb od restaurací přes hotely po divadla nebo kina takzvaným covidovým certifikátem se objevila loni na jaře, kdy po pětiměsíční pauze mohly od 17. května otevřít restaurační zahrádky. O týden později mohla otevřít i ubytovací zařízení pro rekreační účely a koncem května přibyly vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina.

Loni na jaře pro covidové certifikáty platil režim O-T-N, tedy očkování, testování nebo prodělaná nemoc, přičemž lidem původně stačilo mít 22 dnů od první dávky u dvoudávkových vakcín.

Od 9. července kvůli šíření koronavirové varianty delta vláda zpřísnila podmínky a bylo potřeba mít 14 dní od druhé dávky. Další úprava režimu pro certifikáty přišla kvůli podzimní vlně nákazy, kdy přestalo, až na výjimky, platit uznávání testů, včetně PCR testů. Od 22. listopadu pak bylo nutné pro využívání služeb nebo návštěvu hromadných akcí či kulturních představení potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, tedy režim O-N.

zdroj: ČT24 Zprávy