Dovolená autem: Co by vám nemělo chybět?

Spoustě lidí již nastává čas letních dovolených. Plno rodin vyráží za mořem do Chorvatska, do slovenských hor, nebo třeba na okružní jízdu po tuzemských kempech. Dovolená v autě se mezi Čechy těší čím dál větší oblibě. Co byste si s sebou měli sbalit, aby vaše cesta byla pohodová, bezproblémová, a aby vám i vašim dětem co možná nejrychleji utekla?

Důkladná příprava

Přípravu na dovolenou autem se rozhodně nevyplatí podceňovat. Možná ještě dříve, než vůbec začnete balit, věnujte důkladnou pozornost kontrole technického stavu vašeho vozidla – ideálně tuto práci svěřte osvědčeným odborníkům. Zkontrolujte povinnou výbavu včetně lékárničky, stav provozní kapaliny, ale také stav pneumatik. Vyplatí se také si na internetu ověřit, jaké požadavky mají v tomto směru státy, do kterých se chystáte. Nezapomeňte také na veškeré potřebné doklady k vozidlu včetně dokladu o pojištění, formuláře záznamu o dopravní nehodě, nebo třeba kopii a originál dokladu o povinném ručení. Ujistěte se také, že jste si sbalili i své vlastní doklady a případná potvrzení o očkování či povinných vyšetřeních. Pokud máte možnost, veškeré doklady si oskenujte a pošlete na mail.

Co sbalit dětem

Dovolená autem s dětmi může být skutečná výzva, pokud se ale dostatečně vybavíte, máte napůl vyhráno. Výbavu je samozřejmě nutné přizpůsobit věku dítěte – pokud máte miminko, které se krmí umělým mlékem, nezapomeňte si kromě umělého mléka sbalit také dostatečnou zásobu balené kojenecké vody. Samozřejmostí by měl být dostatek plen, vlhčených ubrousků i neslazeného čaje, a bez ohledu na věk dítěte nezapomeňte na náhradní oblečení. Pokud se dětem dělá nevolno, s předstihem jim můžete podat příslušný lék (Kinedryl). Pokud nemáte v autě stínítka na zadní okna, můžete děti vybavit také tmavými brýlemi. Obzvláště na delších cestách pak dětí ocení zdroj zábavy – knížku, časopis, tablet nebo hudební přehrávač, případně deskové či karetní hry, které jsou vhodné do auta.

Oblečení, obuv a elektronika

Bohužel neexistuje univerzální seznam toho, co byste si měli s sebou sbalit na dovolenou do auta. Vše se odvíjí od vašich individuálních potřeb, případných omezení a samozřejmě také od toho, kam a na jak dlouho se chystáte. Vždy ale platí, že byste měli mít dostatek oblečení i spodního prádla, a pokud se chystáte koupat, je lepší mít minimálně dvoje plavky. Nezapomeňte na dostatek baterií, nabité powerbanky a nabíječky – ověřte si ale, zda se v místě, kam se chystáte, nepoužívají jiné typy adaptérů. Fotíte-li na fotoaparát, pojistěte se tím, že si přibalíte i náhradní paměťovou kartu.

Drogerie, kosmetika a léky

Ať už se v létě chystáte kamkoliv, vždy si s sebou berte nejen opalovací krém s odpovídajícím ochranným faktorem, ale také sprej či pěnu na případné spáleniny od slunce – většina lidí nedá dopustit na starý dobrý Panthenol. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu pravidelných léků, kromě nich si sbalte také pro jistotu léky proti bolesti a horečce, proti zažívacím obtížím, a nic nezkazíte ani probiotiky – ta ostatně můžete začít brát již nějaký čas před dovolenou. Bývalým i současným skautům jistě nemusíme připomínat krabičku poslední záchrany, hodit se vám bude také zásoba igelitových sáčků (na odpadky či pro případ náhlé nevolnosti v autě), kapesní šitíčko a základní obvazy, náplasti, dezinfekce a antibakteriální gel na ruce.

Ostatní

V autě mějte kromě dokladů vždy po ruce dostatek drobných – na automaty, veřejné toalety, nebo třeba na nákup drobného občerstvení. Připravte si také platební karty. Pro všechny případy si můžete do přihrádky připravit klasickou papírovou mapu, blok a nejméně dva psací nástroje, a po ruce byste měli mít také sluneční brýle. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, spojeným s jejich případnou ztrátou, vezměte si ještě náhradní sluneční brýle do přihrádky. Přestože dnes ve většině států najdete terminály pro platební karty i bankomaty, vybavte se pro všechny případy dostatečně vysokým obnosem v hotovosti.

Přejeme vám pohodovou a ničím nerušenou dovolenou, šťastnou cestu i šťastný návrat.

Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash