Dražba klapek na zlínském festivalu vynesla rekordních 3,572 milionu Kč

ČTK/Glück Dalibor Zlín – Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek dnes na zlínském filmovém festivalu vynesla 3,572 milionu korun. Za 25 let konání aukce jde o rekordní sumu. Vydražilo se všech 123 klapek. Za nejvyšší částku, a to 111.000 korun, byla vydražena klapka Jaroslava Němečka nazvaná Drákula a Čtyřlístek, sdělila dnes ČTK mluvčí Zlín Film Festivalu Kateřina Martykánová. Výtěžek z dražby pomáhá financovat práce studentů filmových škol a začínajících filmařů. Loni činil výtěžek dražby 2,752 milionu korun.

Dražba se ve velkém sále Kongresového centra Zlín uskutečnila odpoledne. Salon filmových klapek je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Jeho 62. ročník, který nabídne 276 snímků ze 49 zemí, začal ve čtvrtek a potrvá do středy 1. června. Svými díly do salonu přispěli například Kristian Kodet, Kateřina Miler nebo Iva Hüttnerová. Po Němečkově díle byly letos nejúspěšnějšími klapkami Libuška od Michala Janovského vydražená za 110.000 korun a Čert Floriman a kos Franta od Pavla Čecha za 77.000 korun. „V letošní dražbě jsme díky enormnímu zájmu vydražitelů získali opět rekordní částku ve výši 3,572 milionu Kč,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura.

O podporu z výtěžku dražby se letos ucházelo filmových 75 projektů, 30 z nich se svou žádostí uspělo a získalo požadovanou částku z Nadačního fondu Filmtalent Zlín. „Bude mezi ně rozděleno celkem 2,2 milionu korun,“ uvedla Martykánová. Projekty posuzovala odborná porota, v níž kromě Vančury zasedli i Václav Marhoul, Zuzana Mistríková a Petr Vlček.

„Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „Nejčerstvějším je Český lev za nejlepší krátký film a cena Magnesia za nejlepší studentský snímek. Obě tato ocenění získal snímek Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen,“ doplnila Pášmová. Počet podpořených projektů včetně těch letošních dosáhl čísla 411.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2872 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 44,561 milionu korun. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky pojmenovaná Touhy plná, klapka rozevřená, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199.000 korun. Kompletní kolekce klapek za všech 25 ročníků je k vidění na webu www.salonfilmovychklapek.cz, nabízí i informace o jednotlivých autorech.

Autor: ČTK