Důchodkyni z Třebíče vyměřili po konci Bohemia Energy zálohy na 18.000 Kč

Třebíč – Paní Marie z Třebíče byla 12 let klientkou Bohemia Energy. Když společnost v polovině října ukončila činnost, noví dodavatelé jí vyměřili zálohy na plyn a elektrickou energii na takřka 18.000 měsíčně. Jednáním se jí podařilo zálohy na plyn snížit na necelých 13.000 měsíčně. Za elektřinu musí měsíčně zaplatit 1800 korun. Sotva na to stačí její starobní a vdovský důchod. ČTK řekla, že bude žít z úspor, případně jí bude muset vypomoci dcera. Podle expertů může hrozit kvůli energiím pětině domácností seniorů bytová nouze.

„Byla jsem u Bohemia Energy 12 let, všechno bylo bez problémů, zálohy, vyúčtování i vracení přeplatků. Všechno bylo bezvadné až do října, kdy jsem zaplatila inkaso, a pak řekli, že končí,“ popsala ČTK svoji zkušenost.

Po oznámení, že Bohemia Energy končí, začala hledat nového dodavatele. Vybrala si společnost Innogy. Po telefonu si vyžádala novou smlouvu, podle které se původní zálohy zvýšily asi o třetinu. Mezi tím jí ale přišel rozpis příštích záloh na elektřinu od společnosti E.ON. „Divila jsem se, protože s nimi jsem žádnou smlouvu neuzavírala,“ řekla.

Na zákaznických linkách se dozvěděla, že její nová smlouva se teprve zpracovává a že je nutné uhradit zálohu takzvanému dodavateli poslední instance (DPI). Vyměřil jí zálohu na plyn 16.070 korun splatnou ještě v říjnu, za elektřinu musí měsíčně platit 1800 korun. Když se proti tomu ohradila, snížili jí zálohu na plyn na 12.860 korun měsíčně. „I tak je to skoro celý můj důchod a kde jsou jen další poplatky – popelnice, televize, telefon? Teď se hlavně nesmí v domě nic pokazit, na opravu bych neměla,“ řekla Marie. Nyní čeká, až bude platná její nová smlouva ze společností Innogy na dodávky elektřiny i plynu. Měsíční zálohy by jí výrazně klesly, za elektřinu by to bylo 700 korun, za plyn 6500, i když původně společnost navrhovala 10.000 korun. „Zálohy bych chtěla nižší, i když počítám s tím, že pak budu muset asi 40.000 doplácet,“ řekla.

Marie je devět let vdovou, žije sama v rodinném domě. Její starobní důchod včetně důchodu vdovského je dohromady asi 16.000 korun. U Bohemia Energy platila měsíční zálohy na elektřinu 700 korun a na plyn, kterým topí, 5000 korun. „A vždycky mi vraceli přeplatky. Netopím na moc stupňů, u nás je to tak do 20 stupňů Celsia, byli jsme zvyklí víc na chladno,“ řekla.

Skupina Bohemia Energy v polovině října ukončila činnost a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. Klienty přebírají dočasně ze zákona jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie. Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Experti: Pětině domácností seniorů může hrozit kvůli energiím bytová nouze

Pětina seniorských domácností by se mohla kvůli zvýšení plateb za energie dostat do bytové nouze. Dopadnout by to mohlo na víc než 200.000 domácností lidí nad 65 let. Uvedla to iniciativa Za bydlení, která zastřešuje organizace na pomoc lidem v tísni, akademiky i zástupce několika měst a obcí. Tiskovou zprávu zaslala ČTK.

Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku kolem 1,35 milionu důchodcovských domácností. Podle iniciativy jsou v bytové nouzi lidé bez domova či v provizorním přístřeší, v ubytovnách, azylových domech, nevyhovujících bytech, ústavech či přechodně u příbuzných a známých. Podle zprávy o vyloučení z bydlení, kterou iniciativa zveřejnila, mělo před zdražováním energií nadměrné náklady na bydlení kolem 130.000 seniorských domácností. Na pokrytí těchto výdajů jim nestačilo ani 40 procent příjmu. V bytové nouzi bylo na 5500 lidí nad 65 let, většinou žili na ubytovnách. Dalším asi 20.000 domácností starších lidí hrozila ztráta bydlení.

Iniciativa uvedla, že kvůli zvyšování záloh za elektřinu a plyn po skončení některých dodavatelů by mohla bytová nouze hrozit víc než 200.000 seniorských domácností. „Kvůli energetické krizi tedy hrozí, že se počet ohrožených seniorských domácností téměř zdvojnásobí,“ uvedla iniciativa. Podle jejího analytika Jana Klusáčka by se do potíží mohla dostat pětina seniorských domácností. „Pokud se ceny energií zvednou o třetinu, jak v našich modelech předpokládáme, povede to zřejmě k dalšímu stěhování seniorů na ubytovny,“ dodal Klusáček.

Podle vedoucí Senior telefonu Anety Mundok Nitschové se na tuto linku obracejí nyní lidé, kteří na úhradu zvýšených záloh za energie nemají. Jedné z volajících seniorek se měsíční částka zvedla na 15.000 korun, popsala šéfka linky. Průměrná starobní penze bez vdovského či vdoveckého důchodu činila na konci září podle údajů České správy sociálního zabezpečení 15.411 korun. Na konci prvního čtvrtletí zhruba 93.000 seniorek a seniorů pobíralo méně než 10.000 korun.

„Klientům doporučujeme, aby si zažádali o příspěvek na bydlení, pokud splňují podmínky přidělení. Nebo aby se pokusili kontaktovat současného dodavatele a pokusili se vyjednat individuální podmínky ohledně výše záloh a případně se obrátili na Energetický regulační úřad,“ uvedla Mundok Nitschová. Volání na Senior telefon s číslem 800 157 157 je bezplatné.

Na příspěvek na bydlení dosáhnou ti, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativními náklady, které stanovuje vláda, a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Podle zprávy o vyloučení z bydlení příspěvek využívala jen asi desetina seniorek a seniorů, kteří by na něj měli nárok. Dostávalo ho zhruba 40.000 seniorských domácností. Mohlo ho ale mít dalších asi 380.000. Podle Adama Fialíka z Platformy pro sociální bydlení s vyplněním žádosti pomohou neziskové organizace i sociální odbory obcí.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz