Energetická chudoba? Dle nových průzkumů jí u nás trpí každá třetí domácnost.

Až pro 30% domácností jsou výdaje za energetiku neúměrně vysoké jejich příjmům. Často mají dluhy u energetických firem, nebo se musí uskromnit například při vytápění jejich obydlí. Tato tvrzení vyplývají z výsledků analýzy Centra ekonomiky regulovaných odvětví Vysoké školy ekonomické v Praze.

Za poslední rok a půl se počet lidí trpících nějakou mírou energetickou krizí o celých 5 procentních bodů, tedy zhruba o pětinu. V Česku je zhruba 4,5 milionů domácností. Třicet procent je tedy okolo 1,35 milionu domácností.

„Tím jsme se vrátili na úroveň roku 2011. Nárůst je znepokojující. Stát by měl reagovat vytvořením dlouhodobě fungujícího a udržitelného řešení,“ řekla ředitelka centra Lucie Burešová. Paní Burešová potom také podotkla, , že problémem je také to, že data nejsou propojována a tak náhled na situaci není jednoznačný.

 

Problém pro nájemníky

 

Podle Burešové by krátkodobým řešením situace mohl být takzvaný sociální kredit nebo příspěvky na energie, který by byl určitým doplňkem příspěvku na bydlení. Nemělo by se však jednat o plošný příspěvek, jako tomu bylo v loňském roce.

Dle autorů analýzy by bylo vhodné, pokud by příspěvek byl přímo převeden poskytovatelům energií. Tento systém by totiž zamezil dalšímu navyšování nedoplatků u dodavatelů.

Hnutí Duha a iniciativa Za bydlení prezentovaly studii, podle které jsou ohroženy především matky samoživitelky a senioři.

„Ukázalo se, že většina lidí v energetické chudobě bydlí ve vysoce energeticky náročných budovách. Netýká se to jen obyvatel rodinných domů, ale i lidí v bytových domech, zejména těch žijících v nájemních bytech,“ poukázali výzkumníci.

Dle analýzy VŠE je také důvodem to, že nájemníci mají často omezenou možnost zrenovovat obydlí, ve kterém žijí a tak energetická náročnost narůstá.

Nově došlo k návrhu ze strany Petra Holuba ze společnosti Budovy21, který by umožnil majitelům bytů možnost získat dotaci na renovaci, jakou mohou získat vlastníci rodinných domů s nízkým příjmem v rámci programu NZÚ Light.

Zdroj fotografie: https://pixabay.com/cs/photos/z%c3%a1pad-slunce-nebe-p%c5%99%c3%adroda-krajina-3521239/