Epidemie prudce zrychluje, přibylo 3246 nakažených. Vláda projedná zpřísnění opatření

Lidí s covidem-19 přibývá i v nemocnicích. Od předchozího úterka jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i množství úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo jednapadesát lidí s covidem, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí čtyřiačtyřicet.

Počet provedených testů na koronavirus v posledních dnech po předchozím vytrvalém poklesu mírně stoupá. Předchozí úterý bylo provedeno zhruba 25 tisíc PCR a 33 tisíc antigenních testů, kdežto tento týden v úterý 32 tisíc PCR a 34 tisíc antigenních testů.

Vzhledem ke skokovému nárůstu počtu nakažených ale i přes vyšší množství testů rekordně stoupají podíly odhalených případů covidu na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 1,23 procenta za předchozí úterý na 2,41 procenta, což je nejvíce od začátku letošního března, kdy se Česko potýkalo s jednou z vln epidemie.

Zvyšuje se také vytrvale incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na sto tisíc obyvatel. Číslo stouplo z úterních 101 na 117. Narostlo ve všech krajích a Praze, v polovině regionů je nyní nad stovkou. Nejvyšší je nadále v Moravskoslezském kraji se 196 případy a nejnižší v Královéhradeckém kraji s 33.

Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v zemi podáno přibližně 11,98 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo 6,03 milionu lidí. Denní počty očkovaných po předchozím dlouhodobém poklesu v posledních dnech stoupají. V úterý bylo naočkováno skoro 14 tisíc lidí, což je zhruba o polovinu více než před týdnem.

Epidemie se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích dvanáct set lidí s covidem, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče.

Zpřísní se opatření?

Vláda na mimořádném zasedání ve středu projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, které mají šíření epidemie zamezit. Resort navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bylo toto opatření projednáno se zástupci restauratérů i pivovarů a podporuje ho Hospodářská komora.

Ministerstvo chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání a ve školách. V krajích, kde je epidemie covidu nejhorší, by měly děti nad dvanáct let nosit roušku i při výuce ve třídě, uvedl Vojtěch.

V rámci protikoronavirových opatření ministerstvo plánuje také ukončit hrazení preventivních testů z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, počítá ale s výjimkami. Určitě to budou děti do 12 let, zřejmě i lidé se zahájeným očkováním. Naopak mírnější by mohly být podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Po týdnu ji bude možné ukončit negativním testem.

Omezení péče v nemocnicích

Obecně se epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze. Podle Vojtěcha tak opět hrozí omezení nemocniční péče. „Pokud jsou tady lidé, kteří zpochybňují očkování, nechtějí se nechat očkovat, bude to znamenat, že se mohou skutečně nemocnice dostat do problémů a nebudou schopny se starat o všechny pacienty,“ uvedl ministr.

Aktuálně je hospitalizováno 620 lidí a 102 v intenzivní péči. Z říjnových 997 covid pozitivních pacientů v nemocnicích byly podle dat ministerstva dvě třetiny neočkované. Bez očkování by podle Duška počty hospitalizovaných mohly být i šestkrát až desetkrát horší.

„Dochází k volnému komunitnímu šíření té nakažlivější formy viru,“ doplnil. V krajích s velkými městy podle něj ovlivňuje migrace za prací nebo studentů do škol, což šíření nahrává. V jižních Čechách hraje roli i dojíždění za prací do Německa.

zdroj: ČT24 Zprávy