Fiala považuje návrh ministrů za kvalitní. Neuvažuje, že by ho měnil

„Panu prezidentovi jsem představil návrh ministrů, který vychází z koaliční dohody. Tento návrh považuji za kvalitní a neuvažuji o tom, že bych ho nějak měnil,“ napsal Fiala.

S jednotlivými kandidáty do čela resortů se chce prezident sejít předtím, než jmenuje nový kabinet. K jednomu z nich má výhrady a prohlásil, že k němu vztáhne své „veto“, osobně ho nezná.

Zeman věří, že nemocnici opustí v příštích dnech. Fialu chce jmenovat premiérem na konci listopadu v Lánech.

Koalice Spolu na kandidátech trvá

Stejně jako Fiala i ostatní lídři koalice Spolu stojí za nominacemi na ministry. Už před středou se spekulovalo o tom, že Zeman by nemusel souznít s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. Ten pro server Novinky.cz odmítl, že právě on je „problémovým“ kandidátem, jehož ministerské angažmá plánuje prezident vetovat.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal, že nemá informaci o tom, kdo je sporným kandidátem. Zároveň sdělil, že prezident požádal Fialu, aby jméno sporného kandidáta nezveřejňoval, dokud se prezident s nominanty nesetká. Tento postup pak Fiala potvrdil. Jednat by šéfové stran pětikoalice mohli na schůzce plánované na příští týden.

Šéf lidovců Marian Jurečka řekl, že ústava hovoří jasně. „Veto může uplatnit na zákon, ne na personální návrh člena vlády od premiéra. Zákony platí pro všechny. Tedy nevidím prostor a důvod měnit personální nominaci, za svými návrhy budeme stát,“ uvedl.

Předsedkyně TOP 09 a sněmovny Markéta Pekarová Adamová na Twitteru napsala, že za představenými kandidáty si koalice Spolu s Piráty a Starosty stojí a pevně věří tomu, že bude prezidentem jmenována navržená vláda, jak článek 68 ústavy stanovuje.

Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat třeba ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

zdroj: ČT24 Zprávy