Finové úspěšně dokončili cestu za domácím titulem i přes odpor Kanady, zlatý gól vstřelil Manninen

Finové jsou tak po Švédech dalším týmem, který ovládl domácí turnaj v éře play-off. Seveřané přidali do sbírky čtvrté zlato, navíc ve stejném roce, kdy se radovali z triumfu na olympijských hrách. Zlatým doublem rovněž napodobili Švédy z roku 2006, kdy hráči tří korunek ovládli Hry v Turíně a poté i šampionát v Rize.

Kanaďané nenavázali na loňský úspěch z Rigy a oba fináloví soupeři se tak pravidelně prostřídali na prvním místě na posledních třech šampionátech. Turnaj v Bratislavě v roce 2019 patřil Finům, v roce 2020 se kvůli koronavirové pandemii mistrovství světa ve Švýcarsku zrušilo.

Finové přežili klinickou smrt po srovnání soupeře v posledních třech minutách. Kanada totiž znovu povstala jako bájný Fénix. Nejprve snížil při hře bez brankáře Zach Whitecloud a v 59. minutě srovnal při dalším risku Maxime Comtois. V prodloužení ale švédští rozhodčí Mikael Nord a Linus Öhlund vyloučili Thomase Chabota za hákování a Sakari Manninen využil přesilovku čtyři na tři.

Švédští sudí se do utkání výrazně vložili i v základní hrací době. Za stavu 1:0 pro Kanadu po trefě Dylana Cozense a při přesilové hře Finů chybně vyloučili ve 45. minutě dalšího Kanaďana Colea Sillingera kvůli domnělé hře vysokou holí. Opakované záběry potvrdily, že Miro Heiskanen dostal úder do hlavy vlastní hokejkou.

V následné dvojnásobné početní výhodě Granlund nejprve srovnal po dorážce do odkryté brány. Kanadský gólman Chris Driedger se navíc při zákroku zranil a do branky musel náhradník Matt Tomkins. V pokračující klasické přesilovce pak Granlund parádně trefil horní roh a hala v Tampere explodovala radostí. Na 3:1 zvýšil před závěrečným kanadským vzepětím Joel Armia.

Granlund se nakonec podílel i na vítězné brance Manninena, když v nastavení vymyslel rozhodující akci a celkově nasbíral v utkání tři body. Finský kapitán Valtteri Filppula se stal dalším členem Triple Gold Clubu (olympijské zlato, titul z MS a Stanley Cup). Kanadské bodování turnaje však se ziskem 17 bodů ovládl český kapitán Roman Červenka, jenž byl zároveň vyhlášen nejlepším útočníkem šampionátu.

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI V TAMPERE – FINÁLE:
Finsko – Kanada 4:3 v prodl. (0:0, 0:1, 3:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 45. Mikael Granlund (Heiskanen, M. Lehtonen), 46. Mikael Granlund (M. Lehtonen, Hartikainen), 55. Armia (Lammikko), 67. S. Manninen (Mikael Granlund, Heiskanen) – 24. Cozens (Barzal, Severson), 58. Whitecloud (Barzal, J. Anderson), 59. Comtois (Barzal, Batherson). Rozhodčí: Nord, Öhlund (oba Švéd.) – Briganti (USA), Synek (SR). Vyloučení: 2:5. Využití: 3:1. Diváci: 11 487.

Finsko: Olkinuora – Hietanen, M. Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund – J. Sallinen, V. Filppula, Rajala – Armia, Lammikko, H. Pesonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada: Driedger (45. Tomkins) – Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – J. Anderson, Barzal, Sillinger – N. Roy, Lowry, Comtois – Gregor, Mercer, K. Johnson. Trenér: Claude Julien.