Frontex nasadí v Lamanšském průlivu letadlo. V Calais se dohodlo posílení boje s nelegální migrací

Středeční incident vyvolal novou politickou krizi ve vztazích mezi Británií a Francií, které se navzájem obviňují, že nedělají dost, aby odradily migranty od nebezpečné cesty.

Francie na schůzku původně pozvala i britskou ministryni vnitra Priti Patelovou, v pátek jí ale pozvánku zrušila. Reagovala tak na dopis, v němž britský premiér Boris Johnson apeloval na Francii, aby přijímala nazpět migranty, kteří se přes Lamanšský průliv dostanou do Spojeného království. Paříž takový krok odmítá.

Patelová uvedla, že Británie nemůže problém migrace vyřešit sama. „Musíme se v Evropě více snažit, abychom převzali zodpovědnost a v krizi spolupracovali,“ uvedla. V nadcházejícím týdnu chce o řešení situace v Lamanšském průlivu jednat se svými evropskými protějšky.

Darmanin prohlásil, že Francie chce spolupracovat s britskými kolegy při potírání nelegální migrace, Londýn ale podle něj musí převzít svůj díl odpovědnosti a lépe bránit nelegálnímu zaměstnávání migrantů.

Schůzky v Calais se účastnili i představitelé policejní organizace Europol, evropské pohraniční agentury Frontex a zástupci Evropské komise. Podle náměstka německého ministra vnitra Stephana Mayera je naléhavé, aby byla přijata dohoda mezi Evropskou unií a Británií ohledně migrace.

zdroj: ČT24 Zprávy