Hamáček nemá pocit, že by měl Zeman silné výhrady k návrhu rozpočtu

Zpráva ČTK:  Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček nemá pocit, že by měl prezident Miloš Zeman silné výhrady k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl po dnešní schůzce s hlavou státu v Lánech. Od prezidenta ale konkrétní stanovisko k rozpočtu neslyšel. Mluvili spolu také o platech pro státní zaměstnance, o atmosféře v ČSSD a o volbách.

Hamáček po asi hodinovém setkání s prezidentem novinářům řekl, že probrali aktuální politickou situaci. Zemana podle něj zajímala atmosféra v sociální demokracii několik dnů před volbami a ptal se ho na průzkumy veřejného mínění. „Informoval jsem ho, že pokud máme počítat průzkumy potenciálu sociální demokracie, tak se pohybujeme kolem deseti procent, což ho potěšilo,“ řekl místopředseda vlády.

Hamáček očekává, že Zeman jako člověk, který v zásadě nemění své názory, dodrží svůj dřívější slib a pověří po volbách sestavením vlády vítěze voleb.

Tématem jejich schůzky byly i náležitosti státního rozpočtu, který sociální demokracie v pondělí nepodpořila. Hamáček zopakoval, že ministři za ČSSD pro něj nehlasovali, protože nesouhlasí s výší růstu mezd pro státní zaměstnance. Zatímco ČSSD navrhovala zvýšení jejich platů o 3000 korun, hnutí ANO prosadilo nárůst o 1400 korun. Hamáčka mrzí, že ministři za ANO nebyli ochotni jednat o kompromisu. ČSSD podle něj byla připravena o částce jednat. Předseda sociální demokracie by uvítal, pokud by se otázka platů státních zaměstnanců znovu otevřela po volbách.

Konkrétní stanovisko prezidenta ke státnímu rozpočtu Hamáček na dnešní schůzce neslyšel. „Neměl jsem ale pocit, že by ze strany prezidenta byly nějaké silné výhrady,“ poznamenal.

Krátce oba politici na pravidelné schůzce mluvili také o nedělních německých volbách. Zeman podle Hamáčka vyjádřil přesvědčení, že se na česko-německých vztazích po volbách nic nezmění.

Hamáček dnes pogratuloval Zemanovi k úterním narozeninám a popřál mu hodně zdraví. Řekl, že ho prezident ujistil, že po nedávném návratu z nemocnice se cítí dobře a postupně se zotavuje. „Je potřeba, aby na sebe dával pozor, protože každá taková hospitalizace se sebou nese nějakou zátěž, ale na mě působil tak, že je v dobré fyzické kondici,“ dodal.