Hasiči pokračují v likvidaci požáru ve vojenském prostoru Libavá

Několik jednotek hasičů zasahuje u rozsáhlého požáru lesa ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku, 25. července 2022. Dým je viditelný z velké dálky, oheň se šíří kvůli větru.PR/HZS Olomouckého kraje Olomouc – Hasiči pokračují v likvidaci rozsáhlého lesního požáru ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Staměřic na Přerovsku. Zasahovali zde po celou noc a po ranním střídání jednotek na místě stále pracují. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka jim sice pomohly ranní bouřky, situaci však ztěžují vysoké teploty předchozích dnů spojené s extrémním suchem. Příčinu požáru i výši škody vyšetřovatelé zjišťují, řekl ČTK Hošák.

Hořet mezi Staměřicemi a Kozlovem začalo v pondělí odpoledne, hasiči zřídili čerpací stanoviště pro hasební vodu v lomu Výkleky. „Nutno zdůraznit těžce přístupný terén pro techniku, v místech vzrůstu mladého lesa jsou i velmi nebezpečná místa pro samotné hasiče. V ranních hodinách pokračovalo a stále pokračuje prostřídání zasahujících jednotek,“ uvedl mluvčí hasičů. Nyní hasiči podle něj pokračují v postupném dohašování a dohledávání skrytých ohnisek.

Kvůli rozsáhlému požáru lesa se na místo ke Staměřicím sjelo zhruba 80 hasičů z 15 profesionálních i dobrovolných jednotek, vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Požár se podařilo po 19:00 lokalizovat. Oheň zasáhl plochu o rozloze zhruba 800 krát 300 metrů, hustý dým pozorovali lidé ze vzdálenosti až dvou desítek kilometrů, zjistila ČTK. Podle mluvčího hasičů se požár šířil kvůli silnému větru.

Autor: ČTK