Hasiči ukončili zásah u požáru v NP České Švýcarsko, kde začalo hořet ve středu

Hřensko (Děčínsko) – Hasiči dnes zhruba ve 14:15 ukončili zásah v Národním parku České Švýcarsko, kde ve středu vzplál zhruba jeden hektar lesa. Ještě ráno likvidovali několik menších ohnisek, pomáhali si hadicovým vedením. Hořet začalo ve středu odpoledne u Hřenska na Děčínsku. Na pomoc s hašením vzlétl i policejní vrtulník z Prahy. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Faják.

Vrtulník létal nad lesem ve středu zhruba do 22:00. V blízkosti požáru hnízdí sokol stěhovavý. „Byl tam značný ruch, v příštích dnech budeme zjišťovat, jaký to mělo na hnízdění vliv,“ řekl dnes ČTK mluvčí národního parku Tomáš Salov. Strážci se podle něj teď věnují částečně uzavřené Gabrielině stezce vedoucí k Pravčické bráně a delegují případné výletníky na cestu přes Tři prameny.

Škodu bude park zjišťovat. Podle Salova je možné, že ji v případě prokázání viny zaplatí ten, kdo požár způsobil. Podle svědků se totiž krátce před vypuknutím požáru lesa v okolí pohybovali muži, kteří kolem sebe údajně házeli zábavní pyrotechniku. Policie vyslýchá všechny, kteří by mohli mít s požárem nějakou spojitost.

Naposledy hořel v Českém Švýcarsku les loni v červnu. Oheň zachvátil čtyři hektary porostu nedaleko Jetřichovic na Děčínsku. Na místě tehdy zasahovalo 14 jednotek, tedy několik desítek hasičů.

zdroj: ČeskéNoviny.cz