Hlava státu dnes jmenuje 39 nových soudců, které navrhl ministr Blažek

Praha – Prezident Miloš Zeman jmenuje dnes odpoledne na Pražském hradě nové soudce. Z téměř čtyř desítek nováčků jich nejvíc zamíří do obvodu brněnského krajského soudu. Jedním z navržených je i bývalý generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek, který by měl posílit Nejvyšší správní soud. Soudce obecných soudů prezident naposledy jmenoval letos v lednu.

Mezi 39 lidmi, které navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), je 25 žen. Celkem 20 kandidátů působí jako asistenti soudců, 13 jako justiční čekatelé, dva jako podnikoví právníci, další dva jako advokáti a jedna je notářskou kandidátkou.

Pod Krajský soud v Brně má přibýt 14 nováčků, deset do obvodu pražského městského soudu. Pěti se mají dočkat soudy v obvodu Krajského soudu v Praze, po třech zamíří pod krajské soudy v Plzni a v Ústí nad Labem, dvě posily získají soudy v obvodu ostravského krajského soudu a jednu okresní soud v Pardubicích, který patří pod obvod Krajského soudu v Hradci Králové.

Čtyřiačtyřicetiletý Bobek, který je z nejstarší, před svou funkcí u Soudního dvora EU dělal asistenta předsedovi NSS. Později mimo jiné vyučoval evropské právo na univerzitě v Bruggách.

Soudce podle ústavy jmenuje prezident republiky. Blažek předložil Miloši Zemanovi podklady 6. dubna. Seznam kandidátů vždy projednává vláda, protože toto rozhodnutí prezidenta vyžaduje spolupodpis premiéra.

Sedm soudců obecných soudů Zeman naposledy jmenoval letos v lednu na zámku v Lánech. Kritizoval při tom neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu armádních dopravních letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové, která spolu se svým podřízeným Jiřím Staňkem čelila žalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele a pro porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz