Hrzánský palác letos naposledy otevírá své brány veřejnosti

Úřad vlády pokračuje v letošním cyklu dnů otevřených dveří, které ve svých objektech zahájil v květnu a ukončí je o státním svátku 17. listopadu. Hrzánský palác v Loretánské ulici je letos přístupný potřetí. Otevře se v 09:00 a poslední komentovaná prohlídka je naplánovaná na 16:00. Zahradu Strakovy akademie na Kosárkově nábřeží mohou lidé navštívit mezi 10:00 a 18:00, stejné to bude každou další sobotu do 14. října.

Hrzánský palác nese jméno jednoho z bývalých majitelů, hraběte Sigismunda Valentina Hrzána z Harrasu. Stojí na místě původně gotického domu, který podle prvních zmínek patřil ve 14. století svatovítské kapitule a poté císařskému dveřníkovi. Ve druhé polovině 14. století budovu vlastnil stavitel Petr Parléř, který mimo jiné postavil Karlův most a podílel se na stavbě chrámu svatého Víta. Nový dům, který se stal základem nynějšího Hrzánského paláce, vznikl v 16. století a současnou podobu získal v 18. století. Koncem 19. století, tedy předtím, než se stal prvním československým prezidentem, v paláci krátce žil Tomáš Garrigue Masaryk.

V první polovině 20. století v Hrzánském paláci vznikla malířská škola a ateliér českého malíře a grafika Ferdinanda Engelmüllera. Pro reprezentační účely představitelů vlády byl palác radikálně přestavěn začátkem 50. let minulého století. Předloni na podzim budovu využíval čerstvě jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) v době před jmenováním dalších členů jeho kabinetu. Končící vláda Andreje Babiše (ANO) tehdy dál úřadovala ze Strakovy akademie. Babišova vláda v Hrzánském paláci zasedala víc než dva měsíce v roce 2018 kvůli rekonstrukci budovy Strakovy akademie.

VLÁDNÍ SÍDLO S NOVOU ZAHRADOU
Zahradu Strakovy akademie úřad vlády po rozsáhlé renovaci zpřístupnil loni v létě. Rekonstrukce odstranila některé původní necitlivé zásahy, jejím cílem bylo podle úřadu vlády dát zahradě i reprezentativní charakter a navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera. Zahradníci obnovili přes 11 tisíc metrů čtverečních trávníku, živé ploty a zasadili stovky růží.

Úřad vlády na letošní rok naplánoval 14 otevíracích dnů ve svých objektech. Tři termíny má stejně jako Hrzánský také Lichtenštejnský palác, dvakrát lidé mohou přijít do Strakovy akademie a šestkrát do Kramářovy vily. Ta bude 17. listopadu letos posledním veřejnosti zpřístupněným vládním objektem. Kalendář dnů otevřených dveří je na webu vlády.

Zdroj: ČT