Itálie se posune daleko doprava, ukazují předběžné propočty po volbách

Bratři Itálie ještě před čtyřmi lety přesvědčili jen 4,4 procenta voličů, nyní obdrželi 26 procent hlasů. Její předsedkyně Meloniová by se mohla stát první ženou v čele italské vlády. V noci uvedla, že je připravená vládnout. „Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla politička. Toto je noc hrdosti pro Bratry Itálie, ale jde o startovací bod, nikoli cílovou čáru, zdůraznila politička. Ujistila, že pokud budou pověřeni vládnutím, budou Bratři Itálie „vládnout pro všechny“.

„Jsou považování za jakési nástupce strany, která má své počátky u Benita Mussoliniho. Odkazují se na to i plameny v jejich znaku,“ přiblížil zpravodaj ČT Jakub Nettl. Sama Meloniová v politických počátcích, když se teprve blížila k dvaceti letům věku, hovořila o Mussolinim jako o nejlepším italském politikovi moderní doby. Tuto rétoriku zmírnila a otočila pozornost z dějin do budoucnosti. „Nicméně v jejím nejbližším okolí je spousta politiků, kteří se odkazují k historickým událostem a rádi by pokračovali v některých bodech z Mussoliniho politiky,“ doplnil Nettl.

Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku pravicových stran. Je v něm i pravicově populistická strana Liga bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Liga však podle pozorovatelů zaznamenala neúspěch, neboť dostala jen devět procent hlasů, což je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel ze 200. Ve sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel z 400.

DEMOKRATICKÁ STRANA: TOTO JE SMUTNÝ VEČER PRO ZEMI
Mezi poraženými je Demokratická strana (PD) expremiéra Enrico Letta s 18 procenty hlasů. Demokratická strana porážku už uznala. „Toto je smutný večer pro zemi,“ řekla poslankyně za PD Debora Serracchianiová v první oficiální reakci na předběžné výsledky. Pravice má podle političky většinu v parlamentu, nikoli však v zemi.

Spokojené je Hnutí pět hvězd s 15 procenty hlasů, které zabodovalo hlavně na jihu země. Získalo však jen necelou polovinu hlasů ve srovnání s volbami v roce 2018, které s 33 procenty vyhrálo.

[https://ct24admin.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/2444498-p201910190574601.jpeg?itok=qCJuYh5z]REKORDNĚ NÍZKÁ ÚČAST
Volební účast v nedělních volbách činila 64 procent z 50,9 milionu voličů, což je negativní rekord a pokles o devět procent oproti předchozím volbám z roku 2018.

Někteří euroskeptičtí a pravicoví politici ze zahraničí už Meloniové na Twitteru poblahopřáli k vítězství, mezi prvními například i polský premiér Mateusz Morawiecki. Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou výsledky označilo za „lekci pokory“ Evropské unii. Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na Twitteru napsal, že „miliony Evropanů vkládají své naděje do Itálie“, která ukázala cestu k „hrdé a svobodné Evropě suverénních národů“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *