Jak na elektronické celní prohlášení

V letošním roce skončilo osvobození od platby daně z přidané hodnoty u zásilek ze zemí mimo EU, jejichž cena bude nižší než 22 eur. Nejen u Čechů vzrostla v posledních několika letech popularita levných nákupů z asijských e-shopů typu Aliexpress, Wish nebo Gearbest. Znamená konec osvobození od DPH také konec levných nákupů z Asie? Jak budou takové nákupy probíhat?

Levně, snadno a rychle

Pokud jste někdy nakupovali na webech typu Aliexpress, pak jistě víte, že takový nákup je ve většině případů nejen levný, ale také jednoduchý a relativně rychlý. Kromě osvobození od DPH bylo pro tyto internetové nákupy totiž typické také zrychlené celní řízení, díky čemuž zákazníkovi stačilo zboží objednat a zaplatit – často zcela bez poštovného – a pokud se balíček po cestě neztratil, dorazil nejpozději během několika málo týdnů ke svému novopečenému majiteli. Pokud pomineme to, že se zbožím z Asie bývalá spojené nevyhovující pracovní podmínky těch, kteří toto zboží vyrábí a balí, byly nákupy z Aliexpressu a podobných asijských e-shopů opravdu výhodné. Evropská unie ale nachystala nové znění pravidel ohledně přepravy levných zásilek ze zemí mimo EU, přičemž tato pravidla začnou již za pár let platit také u nás.

Daň na vše

Jak jsme již zmínili v úvodu, od 1. června se osvobození od DPH nebude vztahovat ani na ty nejlevnější zásilky ze zemí mimo EU. Zrušení osvobození od DPH se bude vztahovat na zásilky, objednané fyzickými osobami. U zásilek, jejichž cena nebude přesahovat přibližně 3 800 korun, vznikne navíc ještě povinnost elektronického podání celního prohlášení, přičemž tyto zásilky budou i nadále alespoň osvobozeny od cla. Novinku tedy bude pro naprostou většinu lidí nyní představovat zmíněné vyplnění celního prohlášení na internetu.

 

Jak podat celní prohlášení

Jednou z možností je podání takzvaného Elektronického Celního Prohlášení. K tomuto účelu bude od 1. července spuštěna speciální webová aplikace, s jejíž pomocí budou uživatelé moci snadno a relativně rychle vypočítat, vyplnit a připravit vše potřebné pro své soukromé zásilky, jejichž hodnota nebude přesahovat zmíněných 150 eur – k vyplnění vám bude opět stačit jen internetové připojení a příslušné údaje. Než bude eCeP uveden do provozu, můžete si vše potřebné nastudovat zde. Aby šlo skutečně všechno jako po másle, připravte si nejprve vše potřebné, tedy vybraný způsob identifikace (takzvanou e-identitu, jako je třeba bankovní identita, e-občanka nebo třeba MojeID), informace o zařazení zboží (lze zjistit přímo na portále eCeP) a údaje o hodnotě zboží, ceně za dopravu a případných dalších poplatcích. Vyplnění většiny údajů by mělo být snadné, kámen úrazu může ale představovat vyplnění adresy prodejce. Na portálech typu Aliexpress totiž působí obrovská spousta prodejců, a vy si budete muset tento údaj ručně zjistit přímo na stránce daného subjektu.

Jak se vyhnout vyplňování celního prohlášení?

Díky možnosti vyplnit elektronické celní prohlášení na internetu by pro vás při objednávání levných zásilek ze států mimo Evropskou unii měly přibýt jen drobné komplikace, na které si jistě časem zvyknete, a teoreticky by nemělo dojít ani k výraznějšímu navýšení nákladů. Pokud je pro vás ale nutnost vyplnění celního prohlášení příliš komplikované, máte ještě jednu možnost. Řada asijských e-shopů typu Aliexpress nebo Gearbest provozuje totiž také své evropské sklady. Doručování z těchto skladů může být někdy o něco nákladnější, zboží vám ale dorazí rychleji a bez jakýchkoliv dalších komplikací. Tou nejideálnější variantou je samozřejmě nákup zboží z tuzemska, kterým navíc podpoříte místní firmy a podnikatele.

Zdroj fotografií: Celnicka.cz, Unsplash