Jak pomoci dětem překonat stres z přijímacích nebo maturitních zkoušek a vysvědčení

Přijímací a maturitní zkoušky, stejně jako vysvědčení mohou mít významný vliv na psychiku dětí. Jsou často vnímány jako důležité měřítko úspěchu a mohou u dětí vyvolávat stres a nejistotu.

Příprava na zkoušky nebo na závěrečné hodnocení roku přináší dětem obavy z neúspěchu, o svou budoucnost, strach z hodnocení druhými. Úspěch jistě posílí jejich sebevědomí, zatímco ale neúspěch nebo nízké známky mohou vést ke snížení sebedůvěry a pochybnostem o vlastních schopnostech. Děti často porovnávají své výsledky s ostatními. Přichází pocity nedostatečnosti, závisti nebo přehnané soutěživosti, nejsou-li jejich výsledky lepší. To vše vyvolává různé emocionální reakce, od úzkosti, strachu, stresu až k depresi. Pro děti mohou být tyto situace zvlášť náročné. My jako dospělí jsme se v průběhu života naučili s tím vším alespoň trochu vypořádat, ale děti se  často o svých emocionálních reakcích teprve učí. Je pro ně důležité cítit podporu a porozumění.

Dětem je třeba připomínat, že zkoušky nejsou jediným měřítkem jejich hodnoty a že jejich osobnost, dovednosti a úsilí mají mnohem širší význam. Buďte s nimi a naslouchejte jim! Jako rodiče jsme jejich důvěrníky a průvodci a je na nás jim pomoci překonat všechny životní výzvy, těmito počínaje.

Buďte otevření a upřímní ve své komunikaci s nimi. Nechte je vyjádřit své obavy a bavte se otevřeně o jejich pocitech. Aktivním nasloucháním a empatií budou mít pocit, že rozumíte jejich emocím a bude tak snazší pro ně samé jim porozumět.

Pomozte jim ale udržovat realistická očekávání. Vysvětlete jim, že stres je přirozenou součástí těchto momentů a spousty dalších, které v životě přijdou, ale přese všechno je důležité se soustředit na přípravu a dělat to nejlepší, co mohou.

Poskytněte dětem podporu při přípravě. Pomůže jim harmonogram pro učení? Vytvořte ho s nimi. Nabídněte se jim k dispozici jako zdroj informací nebo prostě jen motivace a povzbuzení.

Vytvořte jim příjemné a klidné prostředí. Pomozte jim udržovat zdravý životní styl, který jim pomůže zvládnout stres. Zajistěte, aby dostatečně spali, pravidelně se stravovali, vykonávali fyzickou aktivitu a tvořili si čas na odpočinek, jejich zájmy a koníčky.

Znáte nějaké techniky pro zvládání stresu? Pokud ano, použijte je. Pokud ne, možná nastal čas se nějaké naučit, věřte, že i vy je ve svém životě využijete. Co třeba různé techniky práce s dechem, meditace nebo cvičení. Existuje mnoho způsobů jak zklidnit mysl a snížit úzkost.

Co psaní deníku? Vyjadřování pozitivních myšlenek nebo hledání inspirace v příbězích o úspěchu a odolnosti?

Naučte děti přijímat neúspěch jako součást učení. Dejte dětem najevo, že neúspěch nebo neúspěšná zkouška není katastrofou, ale součástí života. Ukažte jim, jak se poučit z neúspěchů a díky nim se posunout dále.

Každé dítě je jedinečné a každé vyžaduje individuální přístup. Vy jste jejich nejlepším přítelem. Poskytněte jim lásku, podporu a povzbuzení, aby se cítili v bezpečí a silní. Naslouchejte jim v tom kým jsou  a buďte jim tím nejlepším průvodcem k prožití šťastného a úspěšného života.

 

Autor/ka fotografie: Image by <a href=“https://www.freepik.com/free-photo/girl-studying-with-friends-library-desk_2579967.htm#query=d%C4%9Bti%20zkou%C5%A1ky&position=31&from_view=search&track=ais“>Freepik</a>