Jak se volí do senátu

Výsledky komunálních voleb jsou již jasné, a my můžeme začít slavit nebo naopak truchlit, podle toho, jak dopadl náš favorit. V čem ale rozhodnuto ve většině volebních obvodů není, je otázka, kdo usedne do senátorských křesel. Senátní volby totiž mají svůj speciální dvoukolový systém a i další specifika.

Senát má 81 senátorů, kteří jsou voleni v 81 volebních obvodech. Každé dva roky se konají volby v jedné třetině volebních obvodů, takže Senát je institucí trvalou, nemůže být rozpuštěn a kontinuálně pokračuje ve své práci. Termín voleb je vyhlašován prezidentem republiky podle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Poprvé se volilo v roce 1996, kdy byly dvě třetiny výjimečně zvoleny na jinak dlouhé funkční období, než je klasických šest let, jedna z těchto třetin na čtyři roky, druhá na dva. Od dalších voleb, které proběhly v roce 1998,  je již délka mandátu všech zvolených senátorů šestiletá.

Voliči mohou vybírat z kandidátů, kteří jsou navrženy různými politickými stranami, případně z kandidátů nezávislých. Aby bylo o budoucím senátorovi rozhodnuto již v prvním kole, musel by mít daný kandidát více, než 50% hlasů, pokud tomu tak není, musí se konat druhé kolo. Do toho postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů a vítězí ten, kdo v druhém kole získá více hlasů.

Kandidát na senátora musí splňovat dvě základní podmínky, musí být občanem ČR, který již dosáhl 40 let. Do voleb se může znovu přihlásit i stávající senátor s končícím mandátem a v případě úspěchu, na dané pozici působit i v dalším funkčním období. Pokud by v průběhu volebního období zanikl z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, jsou prezidentem republiky vyhlášeny doplňovací volby, a to v příslušném volebním obvodu. V takovém případě je nový senátor volen pouze na zbytek volebního období svého předchůdce. V případě, že do uplynutí zbývá pouze rok a méně, doplňovací volby se již nevyhlašují.

První kolo letošních senátních voleb se konalo během uplynulého víkendu, tedy v pátek 23. září a v sobotu 24. září. Znovu k urnám vyrazíme hned další víkend, v pátek 30.září a v sobotu 1.října. Hlasovací lístky již v případě druhého kola neobdržíte do poštovní schránky, ale budou k dispozici až ve volební místnosti

Voliči musí být minimálně osmnáct let a smí volit pouze v obvodě, ve kterém má trvalý pobyt. S voličským průkazem, ať už elektronickým nebo s písemným, je možné volit i v jiném okrsku, stále však pouze v rámci příslušného  obvodu.  V případě vážných důvodů, především zdravotních, lze požádat o přinesení přenosné schránky.

Samotný proces hlasování je jednoduchý, zvláště, když se v senátních volbách nemusí ani kroužkovat či křížkovat. Kromě výběru správného kandidáta, a prokázání své totožnosti platným občanským průkazem nebo cestovním, diplomatickým či služebním pasem ČR,  je už potřeba se jen soustředit na volbu obálky. Záměna však hrozí spíše v prvním kole, kdy se volilo zároveň do komunálních voleb. Přesto je dobré se na proceduru soustředit, protože lístky ve špatné obálce nemohou být započítány, stejně jako lístky přetržené nebo lístky na špatném tiskopise. Závěr hlasování pak probíhá vložením obálky do volební schránky pod dohledem volební komise. A ač obálku někdy vhazují například děti, správně by ji měl každý volič odevzdat osobně. Komise však většinou bývá k “dětskému” hlasování shovívavá, už jen proto, že aktivní účast dětí na volbách je vede k tomu, aby pro ně byly volby samozřejmostí i v budoucnu.

A jací kandidáti tedy budou soupeřit o naše hlasy? Pokud se podíváme na středočeský kraj, tak v Berouně nejvíce hlasů získali Jiří Oberfalzer (KDU+ODS+TOP 09, ODS) a Janis Sidovský (LES+SEN 21, BEZPP), v Kutné Hoře Ing. Jaromír Strnad (ČSSD+ANO, ČSSD) a MUDr. Bohuslav Procházka (KDU-ČSL), v Mělníku se proti sobě postaví dvě ženy, a to Ing. Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá, MBA (ANO).