Jak správně třídit odpad v domácnosti

Třídění odpadu je dnes již naštěstí pro řadu firem i domácností naprostou samozřejmostí. Většina domácností disponuje separátními odpadními nádobami na plast, sklo, papíry a směsný odpad, někdo se dokonce věnuje domácímu kompostování. Jaká jsou pravidla a záludnosti domácího třídění odpadu, co všechno je vlastně možné třídit, co patří do kterého kontejneru?

Jak doma uchovávat odpad?

Každá domácnost má svůj vlastní systém na třídění odpadu. Někdo třeba odkládá papír do papírové tašky a plasty pro změnu do plastové tašky, a následně vše naráz vyhodí do příslušného kontejneru. Jiní zase dávají přednost zakoupení speciálních odpadkových košů, nádob a tašek, o které se následně pečlivě starají a čistí je. Ať už se rozhodnete jakkoliv, důležité je, aby vybraná nádoba, krabice či taška na tříděný odpad plnila svůj účel, abyste ji udržovali v čistotě, a samozřejmě aby nezabírala zbytečně mnoho prostoru a zároveň pojala potřebné množství odpadu. Třešinkou na dortu je případně pěkný design.

Co kam patří?

Mnozí z nás stále ještě nemají jasno v tom, co kam vlastně patří, a není se čemu divit – venku můžeme narazit na poměrně pestrou paletu nejrůznějších popelnic a odpadních nádob na tříděný odpad, a jeho správné roztřídění může být mnohdy pořádným oříškem. Papír patří kupříkladu do modrého kontejneru. Mezi papírový odpad, který sem můžete odhodit, patří tisk, sešity, krabice, výrobky z lepenky nebo třeba papírové obaly (nikoliv takzvaný tetrapak – nápojové kartony). Do kontejnerů na papír ale samozřejmě nepatří znečištěný materiál, celé knihy včetně obálek, nebo třeba termopapír, ze kterého jsou vyrobené účtenky. Žluté popelnice jsou pro změny určené na plastový odpad. Kromě PET lahví (vždy řádně sešlápnutých) sem patří sáčky, plastové tašky, fólie, kelímky od jogurtů, ale třeba také plastové obaly od kosmetiky nebo některých čisticích prostředků. Stejně jako ve všech ostatních případech platí, že do tohoto kontejneru nepatří mastné obaly se zbytky nejrůznějších látek (jídla, kosmetiky atd.). Zelené či bílé kontejnery jsou určené pro odhazování skla, tedy lahví od nápojů, v případě zelených kontejnerů lze odhazovat také skleněné tabulky. Nepatří sem porcelán, keramika, autosklo, zrcadla a sklo s příměsí jiných materiálů – například drátěné.

Záludnosti třídění

Třídit ale nemusíme jen papír, sklo a plasty. Co například dělat s prázdnými bateriemi, elektrospotřebiči nebo třeba olejem ze smažení a pečení? Takzvané malé baterie – z hodinek, tužkové baterie nebo třeba kulaté baterie – můžete vyhazovat do speciálních boxů, které bývají často umístěné v nákupních střediscích a na dalších podobných místech. Zde můžete vracet také RC baterie. Všechny ostatní – tedy Li-ion baterie, baterie z notebooků nebo mobilů či nabíječky odnášejte na místa zpětného odběru, jako jsou vybrané servisy, prodejny či sběrné dvory. Do míst zpětného odběru můžete odnášet i další elektroopad včetně součástek a spotřebičů, v řadě obcí se nachází také speciální kontejnery na tento druh odpadu.

Do tříděného odpadu by správně měl patřit také olej, který vám třeba zbyde doma po smažení. Věřte, že po vylití do odpadu by vám ani sousedům příliš dobrou službu neudělal. Jak třídit „vyjetý“ olej? Jednoduše jej slívejte do PET lahve, a až bude lahev plná, odneste ji do speciálního kontejneru. Pokud nevíte, kde se v blízkosti vašeho bydliště takový kontejner nachází, můžete využít třeba tuto mapu.

Zdroje obrázků: Pexels, Unsplash