Jamal opět přestal dodávat plyn do Německa, tok se znovu obrátil na východ

Moskva v poslední době čelí obviněním, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii ke schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2. Ten má přivádět ruský plyn do Německa po dně Baltského moře. Rusko obvinění odmítá a slíbilo dodatečné dodávky plynu do Evropy, jakmile naplní domácí zásobníky. Předpokládá, že se tak stane do pondělí.

Polská plynárenská společnost PGNiG podle agentury Reuters uvedla, že Polsko dostává plyn ze západního i východního směru. „Z našeho pohledu je vše v pořádku. (Ruský plynárenský podnik) Gazprom naplňuje kontrakt,“ dodala. Gazprom už dříve upozornil, že i navzdory obrácení toku v plynovodu závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní.

Některé východoevropské země kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy. Podle dřívějších informací ruské agentury Interfax stojí za obráceným tokem plynovodu Jamal právě tyto takzvané reverzní kontrakty. Jejich označení je odvozeno od toho, že plyn od Ruska nakoupí západoevropské podniky a ty jej následně posílají zpátky na východ do zemí, které z politických důvodů nechtějí nakupovat přímo od Ruska.


zdroj: ČT24 Zprávy