Je TikTok tikající bombou?

Má obrovský potenciál. Jeho růst je závratný a málokdo si ho dnes proto dovolí ignorovat. Přesto existují obavy, zda je také dostatečně bezpečný.

Jste na TikToku? Vkládáte pravidelně videoklipy, používáte ve svých videích filtry, připojujete se k výzvám ostatních uživatelů? Ať už TikTok máte rádi nebo ne, jedno se mu upřít nedá – je to nejrychleji rostoucí sociální síť všech dob a suverénně nejstahovanější aplikace za rok 2022. Zároveň jde o nejkontroverznější sociální síť z hlediska bezpečnosti dat uživatelů.

Otázky bezpečnosti

TikTok sbírá data o svých uživatelích – to je samozřejmě všeobecně známo a dělá to tak každá sociální síť i třeba věrnostní karta do Vašeho oblíbeného supermarketu. Tato data částečně ukládá na svých serverech v Číně – to už pro nás tak obvyklé není a vzbuzuje to proto různé emoce. Málokdo si také dostatečně uvědomuje, že všechny profily na TikToku jsou ve výchozím nastavení veřejné a vše, co Vaše děti (nebo Vy sami) sdílíte, může zobrazit jakýkoliv jiný uživatel této sítě.

TikTok shromažďuje údaje o zařízení, na kterém sledujete obsah, a to i u nezaregistrovaných uživatelů. Sbírá data o IP adresách, unikátních identifikačních číslech zařízení, operačním systému, GPS, poskytovateli internetového připojení (ISP), ostatních aplikacích nainstalovaných ve Vašem mobilu, má přístup ke kalendáři, kontaktům, seznamu navštívených stránek, sleduje tzv. keylogging (informace o stisku jednotlivých kláves) a od roku 2021 rovněž biometrická data, tzv. faceprint a voiceprint. Dočtete se o tom v zásadách ochrany osobních údajů, které TikTok před dvěma lety v tichosti změnil a odmítl podrobněji komentovat.

V roce 2022 deklaroval zástupce společnosti při slyšení v americkém Senátu, že tyto otisky hlasu a obličeje nejsou uchovávány ani sdíleny společností ByteDance, ani nejsou zpřístupněny jakékoliv osobě nacházející se v Číně. Provozní ředitelka Vanessa Pappas zde uvedla, že jsou tyto údaje ukládány pouze v zařízení uživatele, využity pro video efekty (jako je přidání slunečních brýlí nebo psích uší) a poté ihned smazány.

V dubnu 2022 vyvolal další obavy nový trend tiktokových videí, spočívající ve filmování očí uživatelů z velké blízkosti a poté zobrazení detailů a barev jejich duhovek. Během jediného měsíce využilo tuto novinku přes 700 tisíc uživatelů a vytvořilo si tak video obsahující vlastní citlivý biometrický údaj ve vysokém rozlišení.

Ubráníme se?

Na tyto skutečné či domnělé hrozby mezi prvními zareagovala Indie, která v roce 2020 zcela zakázala nejen TikTok, ale také další čínské mobilní aplikace jako je WeChat, UC Browser a Helo. Vyhodnotila je jako hrozbu pro svou suverenitu a integritu. Tento krok následoval po hraničním střetu mezi Indií a Čínou, který si vyžádal více než 20 mrtvých indických vojáků. Zákaz čínských aplikací tehdy podpořil americký ministr zahraničí s tím, že by stejný zákaz uvítal i v USA.

Prezident Donald Trump reagoval jen o několik dní později, kdy zvažoval zákaz aplikací TikTok a WeChat v celých Spojených státech. Zařadil ByteDance na seznam čínských korporací, které podle něj provádí špionáž pro Peking. Přestože se původně zdálo, že nepomůže ani přesun sbíraných dat do cloudu Oracle, dnes je v USA TikTok z bezpečnostních důvodů zakázán „pouze“ na pracovních zařízeních zaměstnanců federálních úřadů, podobná omezení panují v Kanadě, na Tchaj-wanu a v institucích Evropské unie.

Otázky bezpečnosti TikToku se nevyhnuly ani České republice. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vypracoval rozsáhlou analýzu na základě informací z veřejných zdrojů i od spojenců a vydal 8. 3. 2023 varování před instalací a používáním TikToku na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury. Stejný postup však doporučil i běžným občanům. Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr označil za znepokojivé zejména množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním a politickým prostředím Číny. Aplikaci by podle něj neměly používat především osoby ve vysokých politických, veřejných a rozhodovacích funkcích.

Co dodat závěrem? Snad jen – na TikTok s rozumem.

 

Zdroje

https://cs.wikipedia.org

https://www.lupa.cz

https://ct24.ceskatelevize.cz

https://techcrunch.com

https://edition.cnn.com