Jeden svět – Cesty svobody

Již za měsíc, konkrétně 21.března, odstartuje dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou. Proběhne, na rozdíl od minulého ročníku, fyzicky ve 25 městech po celé České republice a potrvá do 3. dubna. Jako vždy přichází s aktuálním tématem, nyní jsou to cesty svobody. Festival Jeden svět je neodmyslitelně spjat s působením organizací Člověk v tísni, a to už po více než dvacet let, poprvé přinesl dokumentární filmy o lidských právech již v roce 1999. Za tu dobu byly filmy promítány v desítkách českých měst a speciálně také na základních a středních školách. Za svůj přínos byl oceněn čestným uznáním organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. Jeden svět je aktuálně největší, festivalem svého druhu na světě, přičemž se každý rok může pyšnit desítkami hostů z různých koutů světa. Mezi ně patří jak filmoví tvůrci a tvůrkyně, tak protagonisté jednotlivých děl či obhájci a obhájkyně lidských práv. Diskuze s nimi jsou nedílnou součástí programů. Záměr udělat velký a významný festival, který by měl zároveň i přesah za hranice České republiky zde byl již na počátku, což potvrzuje i zakladatel festivalu Igor Blaževič.

V rámci festivalu se můžete těšit na kvalitní dokumenty z celého světa, diskuze a debaty, promítání pro žáky a studenty nebo na zajímavé hosty. Pokud náhodou z jakéhokoliv důvodu nemůžete být přítomni přímo v kině, nemusíte zoufat, vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Tradiční součástí festivalu je také udílení jediné české mezinárodní lidskoprávní ceny s názvem Homo Homini. Mohou ji získat jednotlivci nebo skupiny, které se významně zasloužili o prosazování lidských práv. Pozitivním přínosem pro oceněné a jejich blízké je morální podpora i větší pozornost mezinárodní komunity. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbajdžánský právník Intigam Alijev, nikaragujská farmářka Francisca Ramírez nebo ruský politik a aktivista Sergej Kovalev. V loňském roce bylo ocenění uděleno čtyřem zadržovaným členům běloruské lidskoprávní organizace Viasna, kteří jsou dodnes pronásledováni za monitorování osudů zadržených demonstrantů, dokumentování porušování lidských práv a pomoc obětem policejního násilí.

A nyní vás jistě zajímá to nejdůležitější. Na jaké dokumentární filmy se můžete těšit? V rámci festivalu se představí dokumenty ze zemí s nedemokratickými režimy z oblastí, kde jsou potlačována práva menšin Snímky reagují na důležité společenské události, k nimž v těchto zemích v současnosti dochází a zároveň přináší svědectví těch, kteří jsou nuceni se s nimi vyrovnávat. Ke shlédnutí bude například snímek ruské režisérky a producentky Very Krichevskayi s názvem Zatracená práce. Dokument ukazuje zákulisí jediné nezávislé televizní stanice v Rusku TV Dožď a prostřednictvím její zakladatelky a hlavní hrdinky filmu Natalie Sindeyevy ukazuje dopady Putinovy vlády na ruská média. Další snímek, který nese název Hlas, ukazuje jak výrazně se může člověku změnit život poté, co se připojí k protivládním protestům v Bělorusku. To je případ mladé ženy, která prošla výslechy, zadržením a nakonec i útěkem ze země. Téma protivládních protestů je zachyceno i v dokumentu kolektivu hongkongských režisérů Když město povstane. Skrze příběh pěti mladých lidí přibližuje dramatický průběh studentských protestů na univerzitě během masových demonstrací za svobodu a demokracii v Hongkongu v roce 2019 a 2020. Unikátní formát, časosběrného osobního příběhu má film Mé dětství, má země – 20 let v Afganistánu od režisérů Phila Grabskiho a Shoaiba Sharifi. Snímek začíná po teroristických útocích 11. září a následně monitoruje dvě dekády života tehdy sedmiletého Mira, který žil se svou rodinou v jeskyni v centrálním Afghánistánu. Na pozadí tohoto osobního příběhu se odehrávají důležité momenty a vývoj této velmi zajímavé země, což je ve filmu zachyceno. Kompletní program bude k nalezení na webu 2. března 2022.

Do výběru filmů se mimo jiné výrazně promítla skutečnost, že organizace Člověk v tísni letos slaví kulaté narozeniny. Už je to tři desítky let, kdy Člověk v tísni vznikl. Na počátku byla skupina novinářů, kteří v roce 1992 vozili léky, deky a potraviny lidem ohroženým konflikty k Náhorním Karabachu a bývalé Jugoslávii, nyní organizace pomáhá tisícům lidí v desítkách zemí celého světa i doma v České republice. Zde se organizace věnuje kromě pořádání Jednoho světa také vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení. A protože chce Člověk v tísni slavit společně se svými podporovateli, vybral dvanáct dokumentárních filmů, jenž zachycují působení organizace po celou dobu jejího působení. Všechny tyto filmy jsou dostupné na platformě Jeden svět online.

Lidská práva se odráží i v organizaci samotného festivalu, kdy je usilováno o přístupnost všem divákům a divačkám, a to včetně nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí. A jak už bylo uvedeno, nezapomíná ani na děti a mladistvé. V rámci jednoho světa dětem 2022 jsou připraveny projekce pro mladší žáky základních škol. Lze vybírat ze dvou projekcí – pásem tří krátkých filmů, které jsou sestaveny dle věku diváků. První pásmo je určeno pro diváky ve věku 8 až 11, druhé pak pro starší 11 až 14. Po každé projekci následuje diskuze vedená zkušeným moderátorem nebo moderátorkou. Celková délka programu včetně diskuze je cca 1,5 hodiny. Zahraniční snímky jsou vždy s českým dabingem. Jeden svět pro studenty a studenty 2022 je pak určen starším žákům základních škol a studentům škol středních. Opět následuje po každé projekci moderovaný program, v těchto případech to bývá beseda s hostem, odborníkem na dané téma nebo přímo s tvůrcem snímku. Filmy pro starší jsou opatřeny českými titulky a u každého z nich je uveden doporučený věk a také průřezová témata, se kterými daný snímek souvisí.

V případě, že by vám nestačilo být součástí festivalu jako divák, můžete se zapojit mnohem intenzivněji, a to jako dobrovolník či dobrovolnice. Zážitek z festivalu pak bude zase jiný. Přípravy jsou aktuálně v plném proudu a hodí se každá ruka. Možnosti realizace jsou poměrně široké, zkušenosti můžete nasbírat například provozem festivalových kin, přípravou a organizací doprovodného programu, asistencí pro zahraniční hosty nebo v PR oddělení. Zajímavou příležitostí je jistě také podílení se na dopoledních projekcích pro školy. Prostor bude samozřejmě i pro manuální práci, bez které by to také nešlo. A jak se dobrovolníkem stát? Je to jednoduché, stačí mít čas v uvedeném termínu, být starší patnácti let a samozřejmě mít chuť se zapojit. Pokud splňujete všechny uvedené podmínky, stačí se přihlásit na stránkách projektu v dobrovolnické sekci. Samozřejmě čím dříve, tím lépe, už jen proto, že dobrovolnické role se již rozdávají, tak ať nepřijdete o tu, která by vám seděla nejvíce. Nabízenou odměnou je nejen dobrý pocit, ale také volný vstup na celý filmový program, jedinečné dobrovolnické tričko, akreditace, potvrzení o praxi, vystavení diplomu a samozřejmě neocenitelná zkušenost.

Pokud vás pozvánka zaujala sledujte bedlivě program ve vašem městě a následně si užijte pěkný kulturní zážitek. V případě, že do kina dorazit nemůžete, nebo se ve vašem městě nepromítá a vy byste přesto chtěli mít film se vším všudy, zapojte se do projektu Promítej i ty! Díky tomuto projektu, který funguje již jedenáct let, můžete filmy uvedené na Jednom světě promítat zdarma a legálně po celý rok, kdekoliv na území České republiky. Můžete tak uspořádat projekci pro svou komunity, sousedy, přátelé nebo jen rodinu. Promítat lze v kavárně, knihovně, ale klidně i u vás doma v obýváku. A co se týče repertoáru, lze aktuálně vybírat z téměř sedmdesáti filmů, týkajících se nejrůznějších témat jako je např. ekologie, životní styl, děti a mládež, migrace, lidská práva nebo občanský aktivismus. Stát se promítačem je velmi jednoduché, stačí se zaregistrovat na webu projektu http://www.promitejity.cz/ vybrat a následně stáhnout daný film a pak už jen promítat. Stránky slouží mimo jiné k propagaci jednotlivých promítání, mohou vám tedy pomoct dát o vaší akci vědět více lidem nebo si vyhledat již naplánovanou projekci ve vašem okolí a připojit se k ní.

Jeden svet logo