Jihočeský hejtman Kuba navrhuje zrušit plošné testování, už postrádá smysl

České Budějovice – Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) navrhuje ukončit plošné testování na koronavirus a zrušit některé restrikce. Byl by třeba pro ukončení restrikcí pro návštěvníky restaurací nebo pro některé služby, jako jsou kadeřnictví. Vychází z dat o epidemii z posledních dnů. Podle Kuby už plošné testování a řada opatření postrádá smysl. Jihočeský hejtman, který je zároveň předsedou Asociace krajů ČR, to dnes řekl ČTK. Opačný postoj k plošnému testování zastává moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Bez testů podle něj bude nakažených přibývat stále více, řekl České televizi.

„Vycházím z celorepublikových dat i z údajů z jižních Čech. Mnohem podstatnější než počet pozitivních testů je aktuální zatížení nemocnic (pacienty s covidem-19) a to zatím nijak dramaticky neroste. Proto si myslím, že bychom měli některá opatření definitivně zrušit,“ uvedl Kuba.

Podle hejtmana je nutné si uvědomit, že virus má nějaký vývoj. „Zřejmě se s koronavirem dostáváme do přibližně podobné situace jako kdysi se španělskou chřipkou,“ uvedl jihočeský hejtman. V případě španělské chřipky, která měla nejtragičtější následky v letech 1918 až 1920, virus po čase zmutoval a přestal být tak nebezpečný.

Podle Kuby navíc už ani dodržování restrikcí nepřinutí další lidi k tomu, aby podstoupili očkování. „Nevěřím tomu. Kdo se chtěl očkovat, tak se za ten rok už naočkovat nechal,“ řekl hejtman.

Rovněž epidemiolog Roman Prymula o víkendu hovořil o tom, že plošné testování už v této fázi epidemie při rozšíření varianty omikron nedává smysl a mělo by se zrušit. Podle primářky kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové by se měli testovat jen lidé s příznaky covidu. Oba to řekli v neděli v debatě televize CNN Prima News. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pondělí uvedl, že ve školách se podoba testování v příštích dvou týdnech měnit nebude.

Naopak hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák je přesvědčený, že plošné testování smysl má. Podle něj nelze bez testování zajistit, aby nakažení lidé odcházeli co nejdřív do izolace. „Jestli přestanete testovat v této době, tak máte stoprocentní jistotu, že těch nakažených bude víc a víc,“ řekl dnes Vondrák v pořadu Interview ČT24.

Moravskoslezský hejtman upozornil, že pacienti s covidem sice v současnosti nezahlcují nemocnice, ale jejich počet roste. Problémem je i to, že začíná chybět personál, který se například musí starat o své děti v karanténě.

V pondělí přibylo v Česku 29.514 nově potvrzených případů koronaviru, to je téměř o 900 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo ale víc, hygienici jich poslední lednový den evidovali přes 5000, zatímco minulé pondělí 3126. Celkový počet nakažených tak toto pondělí v mezitýdenním srovnání stoupl o víc než tisíc případů. O zhruba 500 za uplynulý týden vzrostl také počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo po víkendu 2430 lidí s covidem. Pacientů v těžkém stavu ale mírně ubylo, nyní je jich méně než 200.

zdroj: ČeskéNoviny.cz