Jiří Havránek: Půl miliardy pro dobrovolné hasiče!

Přiznám se hned na úvod – v hasičárně jsem vlastně vyrostl. Děda, táta, máma, … celá rodina byla u „dobráků“ a strejda k tomu navíc profesionál v Praze. Asi nikoho nepřekvapí, co byl můj klukovský „dream job“. A i když se mi tenhle sen nesplnil, tak to nic nemění na věci, že mám tyhle frajery a frajerky v obrovské úctě.

Z dobrovolných hasičů si přitom mnozí dělají legraci, že jsou dobří tak na záchranu koček a vyčerpání vody ze sklepa. Ale většinou jen do té chvíle, než je fakt potřebují. Jen vloni vyjely jednotky SDH z měst a obcí k více než 74 tisícům zásahů! V mnoha případech byli u začínajícího ohně první a zabránili mnohem větším potížím, protože ho udrželi pod kontrolou do příjezdu profíků z města. A pomocnou ruku podávali i v boji s COVIDem. K tomu jsou zejména u nás na venkově – spolu s fotbalisty – často jediným zdrojem kultury a zábavy v obci. K tomu se starají o mládež, a to nejenom co se hasičské průpravy týče! Třeba u nás pravidelně pořádají pohádkový les či vánoční tvořivou dílnu. Prostě obětují svůj volný čas pro to, aby se nám všem žilo líp a v bezpečí.

Takže to vypadá, že o by nemělo být pochyb o tom, zda si zaslouží víc peněz ze státního rozpočtu na obnovu mnohdy spíš archivní techniky či na odborná školení. A přesto současná vláda opakovaně v tomhle volebním období odmítla pozměňováky, na kterých jsem měl tu čest spolupracovat s Martinem Kupkou a Vojtěchem Munzarem, a jimiž jsme chtěli zvýšit podporu jednotek dobrovolných hasičů na půl miliardy korun.

Co by to reálně znamenalo? Třeba 15 tisíc profesionálních motorovek na odklízení spadlých stromů, 27 tisíc čerpadel potřebných na čerpání vody z vytopených domů nebo 43 tisíc zásahových přileb. Prostě v průměru 78 250 Kč pro každou jednotku ročně navíc!

Za tímhle návrhem si fakt stojím a bude jeden z prvních, které ve Sněmovně předložím.

Jiří Havránek