Kam na výlet ve Středočeském kraji, aby byla spokojená celá rodina? Koukněte na přehled nejzajímavějších míst!

S přibývajícím sluncem a rostoucími teplotami opět začíná každoroční dilema, kam vyrazit na výlet. Víme, jak je občas složité skloubit zájmy rodiny tak, aby si každý našel to své a tak vám v následujícím přehledu přinášíme pár zajímavých míst, kam je možné v nadcházející sezoně vyrazit.

Hrady, zámky, aquapark i přírodní památky.

Středočeský kraj kulturou přímo oplývá, a tak si zde zábavu najde opravdu naprosto každý od nejmenších dětí přes pubertální školáky po babičku s dědečkem.

Velmi oblíbeným cílem je jeden z největších aquaparků u nás a to Aqauapalace Praha Čestlice. Jedná se o relaxačně sportovní areál, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Nudit se nebudou milovníci kondičního plavání, saun, tobogánů, ale i například mořského vlnobití.

Velmi zajímavým tipem na výlet je také celé město Kutná Hora, kde lze navštívit Chrám Sv. Barbory, který je zapsaný ve světovém dědictví UNESCO a nebo všeobecně známou kostnici, ze které jde nejednomu návštěvníkovi mráz po zádech. Jedná se o druh masového hrobu nacházejícího se v Sedlci u Kutné Hory. Je vyzdoben ostatky téměř 40000 zemřelých na mor nebo padlých v husitských válkách.

Ve středočeském kraji je hned několik známých hradů a zámků, které jistě stojí za to navštívit. Zavítat můžete třeba na proslulý hrad Karlštejn, hrad Křivoklát, zámek Loučeň nedaleko Nymburka, zámek Křinec nebo třeba na hrad Žebrák. Krásný je také zámek v Průhonickém parku, který je obzvláště v tomto období vyloženě kouzelný. U hradů a zámků je pouze nutné dodat, že je před návštěvou nutná kontrola otevírací doby, mnohé z nich již otevřely, ale na některé si ještě pár dní budeme muset počkat.

Ani milovníci přírody jak se říká neutřou nos, lákavým cílem pro ně bude jistě malebná vyhlídka Máj nacházející se kousek od Benešova na pravém břehu Vltavy, nebo třeba méně známá, ale za to 7 km dlouhá stezka Bohumila Hrabala v Kersku, která putující seznámí prostřednictvím 13 informačních tabulí s osobou a dílem jednoho z našich předních spisovatelů. Dozvíte se i mnoho zajímavostí o lese a okolní přírodě. Turistická trasa začíná autobusovou zastávkou Hradištko Kersko, hl. silnice a pokračuje přes legendární Hájenku známou z povídky stejnojmenného filmu Slavnosti sněženek z roku 1984, a ano i dnes je možné si zde dát kance buď se šípkovou omáčkou nebo se zelím. Cesta dále pokračuje přes Svatojosefský minerální pramen, Hrabalovu chatu, Motorest Kersko až na vlakové nádraží Třebestovice.

ZOO

Samostatnou kapitolou jsou v našem článku zoologické zahrady a farma parky se zvířaty, které budou rozhodně skvělou volbou pro celou rodinu, protože nabízí velmi širokou škálu aktivit od krmení a mazlení se zvířaty v největší kontaktní zoo u nás, až po ježdění na motokárách ve farmaparku Soběhrdy směrem na Vysočinu.

Zoopark Zelčín – největší kontaktní zoo u nás se nachází nedaleko královského města Mělníka a návštěvníky láká na nevšedně blízký kontakt nejen s jejich pýchou, kterou jsou fjordští koně. Vyzkoušet můžete třeba krmení zvířat nebo procházku s kozou na vodítku, možné je i ubytování přímo na statku.

Přírodní park Povodí Kačáku a Oslí stezka je jistě také velmi zajímavý tip pro nevšedně strávené odpoledne. Dospěláci zde mohou ve společnosti rozkošných oslích kamarádů zapomenout na běžné chmury a nejmenší návštěvníkům je dokonce povoleno se na oslíkovi povozit.

Pokud zavítáte na již výše zmiňovaný hrad Karlštejn, rozhodně nevynechejte místní zoopark, odvážlivci se zde mohou projet na poníkovi nebo na dvouhrbém velbloudovi.

Jako poslední z cílů pro milovníky zvířat, ale i nějakého toho dětského dovádění nemůžeme opomenout Farmapark Soběhrdy, který nabízí možnost zakoupení kbelíku s krmením přímo na pokladně a následné krmení zvířat v ohradách. Park se rozkládá na bezmála 250 tisících m2 a jeho osazenstvo tvoří zhruba 250 zvířat včetně Skotského náhorního skotu, velbloudů, lam, prasátek a spousty dalších. Těšit se návštěvníci mohou také na nemalé množství atrakcí jakými jsou například motokáry, šlapací lodičky, tubingová dráha nebo romantické opékání buřtů na ohni.