Kam s ním? Na příměstský tábor!

Do prázdnin zbývá už jen pár týdnů. Žáci, studenti i učitelé stříhají pomyslný metr a už se vidí, jak nechávají školní dveře za zády.  Na období dovolených se jistě těší i zbytek populace, ovšem jedné skupině dospělých tato doba přináší kromě radosti také starost. Tou skupinou jsou rodiče dětí navštěvujících mateřskou školku nebo první stupeň základní školy. Před nimi je bojový úkol v podobě zajištění péče o jejich potomky po oba prázdninové měsíce.  Týden nebo dva většinou pokryje společná dovolená a pokud má rodina štěstí, tak nějaký den či týden stráví děti u babiček. Většinou ale ještě dost dní zbyde, a tak přichází na řadu Nerudovská otázka „Kam s ním?“ Letním evergreenem stále zůstávají nejrůznějším sportovní i jiná soustředění a samozřejmě tábory. Aktivita, která pokryje dva týdny a dětem nabídne pestrý program, pravidelnou stravu a jistě nezapomenutelné zážitky. Jenže pro řadu rodin není klasický tábor ideálním řešením, a to z nejrůznějších důvodů.

Stále populárnější jsou proto příměstské tábory. Obvykle bývají pouze na týden a pro rodiče to znamená klasické odvážení a vyzvedávání, ale přesto nabízí řadu výhod.  Jednou z nich je cena. Vzhledem k tomu, že se neplatí jídlo na celý den a ubytování, bývá cena výrazně nižší. Mnoho  rodin tak posílá své děti na dva příměstské tábory nebo je volí  jako doplněk k pobytovému táboru, protože dva měsíce jsou přece jen dlouhá doba. Také se lépe shání náhradníci, nemusíte se tak tolik bát, že například kvůli nemoci, přijdete kromě zážitků také o peníze. Další výhoda je, že každý den stále zbývá dostatek času na podnikání společných rodinných aktivit. Rodič tak nemusí mít pocit viny, že si dítě užije všechny prázdninové zážitky bez něj. V  neposlední řadě je „příměšťák“ vhodný pro ty, kteří zatím nezvládají odloučení přes noc nebo na více dní, ať už se jedná o děti nebo o rodiče.

Pokud se vás sestavování prázdninového harmonogramu pro dítě týká a varianta příměstského tábora vás zaujala, je nejvyšší čas nějaký zvolit. Sice je stále z čeho vybírat, ale řada míst již hlásí plnou kapacitu. Pokud je to případ vašeho favorita, je zde stále možnost, že bude pro velký zájem přidán další turnus nebo bude otevřena možnost přihlásit se alespoň jako náhradník. Pokud ani to nevyjde, určitě si z nabídky vyberete něco podobně zajímavého a zůstane vám alespoň tip na příští prázdniny.

Vzhledem k faktu, že oproti pobytovému je příměstský tábor méně organizačně náročný, je nabídka opravdu pestrá. Část táborů je vhodná i pro předškolní děti, i když jich je o něco méně. Co se týče zaměření, vyberou si opravdu všichni. V nabídce jsou tábory sportovní, s koňmi, plavecké, počítačové, přírodovědné či výtvarné. A samozřejmě nechybí ani klasika laděná do nějakého oblíbeného tématu, z vašich potomků se tak mohou na týden stát indiáni, pravěcí lidé, objevitelé či cestovatelé po světě. Se správně zvoleným tématem, které je blízko zájmu dítěte máte vyhráno a nezapomenutelný zážitek bude jistě zaručen.

Příměstské tábory obvykle trvají od pondělí do pátku, tedy pět pracovních dní, nejčastěji přibližně v časovém rozmezí od 8:00 do 16:00. Kromě programu je zajištěn pitný režim, a co se týče stravování, tak svačina a oběd. Ceny se pohybují od 1500,- do 3500,-, s tím, že nižší cenu si mohou dovolit akce, které získaly dotaci či jinou finanční podporu. Při horní cenové hranici se pak drží tábory specializované. Obvykle to bývá tábor s koňmi nebo například plavecký. Cena zahrnuje také pojištění, je však dobré se zeptat na podrobnosti, kromě krytí úrazů se hodí například připojistit i odpovědnost za škodu.

Ač je výše uvedená cena příměstského tábora jako jedna z výhod, stále může být pro řadu rodin výdajem, který je pro jejich rozpočet problematický. V tomto případě se hodí vědět, že lze získat finanční příspěvek. Možností je hned několik. První z nich je příspěvek od zdravotní pojišťovny. Ten poskytuje většina pojišťoven a jeho výše se pohybuje od 500 do 1500. Podmínkou bývá akce trvající minimálně čtyři nebo pět po sobě jdoucích dní, s tím, že se může jednat i tábory příměstské. Konkrétní výši příspěvku a přesné podmínky pro jeho získání naleznete na webové stránce vaší pojišťovny. Další možností je získat finanční příspěvek od svého zaměstnavatele nebo v případě některých odborů z fondu svazu. Pomocnou ruku mohou podat také neziskové organizace. Například organizace Znesnáze21 v rámci projektu Léto pro všechny, zprostředkovává sbírky týkající se letních táborů. Může jít jak o podporu celého tábora, tak účasti konkrétního jednotlivce. Podpora míří k  dětem rodičů samoživitelů nebo například k dětem s postižením. Každý může buď přispět nebo o příspěvek naopak požádat. Přispět můžete na již založenou sbírku nebo lze vytvořit vlastní návrh. Aktuálně můžete podpořit realizaci tábora pro děti s autismem, který pořádají dobrovolníci ze spolku Autis – HB nebo pomoci Filípkovi, aby se dostal na svůj první tábor. Filípek má atypický autismus a žije pouze se svou maminkou a malou sestřičkou.

Abyste měli o nabídce příměstských táborů konkrétnější představu a třeba si i ušetřili čas s hledáním a porovnáváním jednotlivých táborů, přinášíme pár tipů pro Kolínsko a Kutnohorsko.

Organizace Veselá věda má ještě volnou kapacitu na pro děti od 4 do 7 let v Benešově a v Kostomlatech, a pro starší, od 6 do 10 let v Kutné Hoře a v Kolíně. Cena je 2590,- a nabízí program od 8:00 do 16:00, kromě klasických her a výletů se mohou děti těšit na vědecké bádání a chybět nebudou ani pokusy. Hlavním letošním tématem je svět rostlin. Děti tak zjistí jak vypadá rostlina uvnitř, co znamená slovo enzym, nebo co nejčastěji vyráběli dávní alchymisté. Dále si účastníci vyzkouší kouzla spojená s fyzikou, objeví zákonitosti elektřiny nebo zábavnou formou prozkoumají zvuk. Zajímavou možností je účastnit se tábora pouze ve vybrané dny.

Veselá věda realizuje tábory i v dalších městech, na kompletní nabídku a podrobnější informace se můžete podívat na webových stránkách organizace https://www.veselaveda.cz/tabory/primestske/.

Dalším organizátorem na Kolínsku a Kutnohorsku je Rodinné centrum Špalíček, to pořádá tři táborové běhy v Domu dětí a mládeže Kutná Hora a jeden běh přímo v RC Špalíček v Kolíně. Zvolena byla klasická oblíbená témata – Zoo, Olympijské hry a Indiáni. Cena je 1950,- a více informací naleznete zde https://www.facebook.com/primestskytaborrcspalicek/

Tábory v podobném duchu nabízí organizace Prostor plus a realizovány jsou v Kolíně na Kolárce.  Nabídka letních příměstských táborů je v tomto případě pestrá, jak s ohledem na termíny, kdy pokrývá v podstatě celé prázdniny, tak i co se tematického zaměření týče.  Letos jsou připravena témata jako Malý zdravotník, Putování vesmírem, Rybáři nebo Pohádkový les. Jeden z běhů je pak v podobě výtvarného workshopu zaměřen primárně na tvoření všeho druhu.

Jeden turnus tábora trvá klasicky od pondělí do pátku, v čase od 8:00 do 16:30 a cena je 2500,-, Kromě  programu, pojištění, oběda a celodenního pitného režimu, cena zahrnuje také vstup do areálu Vodního světa a všech ostatních sportovišť spravovaných SMSK. K využití je dále například solná jeskyně nebo dopravní hřiště. Aktivity jsou přizpůsobené jednotlivým věkovým kategoriím a vedou je zkušení lektoři. S přihlášením rozhodně nedoporučujeme otálet, protože některé z běhů jsou již kapacitně naplněny a přijímají pouze náhradníky. Podrobnější info zde  https://www.prostor-plus.cz/letni-primestsky-tabor/

Velmi zajímavý a netradiční tábor s názvem Středověké putování na Hrádku pořádá České muzeum stříbra. Letošní kapacita je sice pro velký zájem již obsazena, ale může to být skvělý tip na příští léto.  https://www.muzeumkh.cz/primestsky-tabor

Pro milovníky koní nesmí samozřejmě chybět tábor ve společnosti těchto čtyřnohých kamarádů. Tento typ tábora, s názvem Prázdninová koňská družina pořádá Stáj Rozárka, z.s. z Kutné Hory. Tábor je určen dětem školního věku. Ty se pod dozorem jezdeckého instruktora, vychovatele a dvou asistentů naučí péči o koně, základy ošetřování a samozřejmě i jízdy. Kromě toho bude program prokládán tematickými hrami a soutěžemi. Pro velký zájem byl přidán ještě jeden turnus, kapacita tedy zatím je, ale určitě není příliš času váhat. Cena tábora je 3000,- http://www.stajrozarka.cz/clanky/2022010002/primestsky-tabor-kutna-hora-prazdninova-konska-drulina-2022

A aby byl výběr kompletní, doplní ho tábory zaměřené primárně na sportovní aktivity. Ty v rámci projektu s názvem Kutnohorské příměstské tábory zaměřené na sport pořádá TJ Sparta Kutná Hora oddíl házené. Program je zajištěn od 7:30 do 17:00 a cena je díky spolufinancování Evropskou unií stanovena na 1500,- Cílovou skupinou jsou děti od první do páté třídy a jak název napovídá, účastníci se užijí především spoustu pohybu a sportovních her. Přihlašování a info zde http://www.hazenakh.cz/primestsky-tabor/informace

Pokud vás něco zaujalo, neváhejte a přihlašujte, dokud je z čeho vybírat. Věříme, že v nabídce jistě najdete něco, co vám i vašim dětem sedne. Nejen, že si nebudete muset dělat starost s hlídáním dětí, ale ještě jim umožníte zažít spoustu dobrodružství, něco se naučit a poznat nové kamarády.