Kardinál Duka odslouží zádušní mši za Madeleine Albrightovou

Praha – Zádušní mši za zesnulou americkou političku českého původu Madeleine Albrightovou bude dnes v 18:00 sloužit ve svatovítské katedrále pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Bývalá americká ministryně zahraničí zemřela minulý týden ve věku 84 let.

„Madeleine Albrightová, americká diplomatka a politička je i naší rodačkou a ženou, která se zasloužila o lepší život v mnoha regionech a o začlenění naší země do svobodného světa,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

Rodačka z pražského Smíchova, jejíž rodina opustila Československo nejdříve za druhé světové války a pak po komunistickém převratu, se stala první ženou v čele americké diplomacie. Ministryní zahraničí byla v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN. Pojilo ji přátelství s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a významně se zasloužila o členství Česka a dalších středoevropských států v NATO.

V roce 1999 patřila Albrightová k největším obhájcům bombardování Jugoslávie, které mělo zabránit srbským etnickým čistkám v Kosovu.

Po celý život si Albrightová udržela znalost češtiny i blízké vazby ke své rodné vlasti. V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz