Kde a kdy můžete načerpat vánoční atmosféru?

Nasát vánoční atmosféru, setkat se s přáteli nad svařákem, obdivovat rozsvícený stromeček, ukázat dětem betlém a v neposlední řadě pomoct Ježíškovi a pořídit originální dárečky pro své  blízké. To vše nabízeli každoroční adventní trhy, pořádané snad v každém větší i menším městě. Pro mnohé tradice, bez které si jen těžko uměli představit své Vánoce. Letos se v důsledku vládních opatření v souvislosti s aktuální situací musíme na řadě míst bez této tradice obejít.  To však neznamená, že adventní program a nákupy nabídnou pouze obchodní domy.

V Kolíně jsou sice Vánoční trhy zrušeny, ale od pondělí 13. prosince do neděle 19. prosince můžete navštívit trhy farmářské. Kromě klasického farmářského sortimentu, jako jsou domácí uzeniny, pečivo, cukroví nebo medovina, si zde můžete nakoupit tradiční vánoční zboží. Chybět nebude například jmelí nebo chvojí. Trhovci na vás budou čekat vždy od 9 do 18 hodin. S dětmi se pak můžete jít podívat na výstavu betlémů, které tvořili žáci mateřských a základních škol z Kolína.  Výstava je k vidění v Galerii 99 ve foyer kolínského kina a potrvá až do konce ledna 2022.

V Kutné Hoře byly adventní trhy bohužel zrušeny bez náhrady, a to včetně kulturního programu, ovšem na kulturu během svátečního období rezignovat nemusíte. Nejslavnější dílo Jana Jakuba Ryby v podání Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl Kutná Hora rozezní chrám sv. Barbory, a to v neděli 26.12. od 15:30. Vstupné na akci je dobrovolné. Na stejném místě, si pak můžete vychutnat na Silvestra vánoční bohoslužbu. Začíná v 16:00 a je symbolickým poděkováním za uplynulý rok. O pár hodin dříve, přesně od 9:00, se koná bohoslužba v Katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlici.

V rámci kutnohorského rodinného adventu je pak připravena adventní dílna v Knihtiskárně. Zde se budou tisknout vánoční přání, které si můžete dozdobit. Cena za aktivitu je 40 Kč. Dílny jsou otevřené v sobotu 18.12. od 10:00 do 19:00 a v neděli 19.12. od 10:00 do 17:00. Stále také probíhají komentované prohlídky města průvodcem, pořádané Průvodcovskou službou Kutná Hora.

Pokud jde o vánoční nákupy, atmosféře večerních adventních trhů, kdy kolem vše svítí a voní, se máloco vyrovná, ale pokud chcete podpořit trhovce a zároveň udělat radost sobě či blízkým, určitě vyzkoušejte trhy online. Tuto možnost nabízí například prodejní portál Rohlík, který nyní vytvořil speciální kategorii Pomoc vánočním trhům. V této sekci najdete kompletní nabídku tak, jak jste z trhů zvyklí, kromě potravin, sladkostí, ozdob a dekorací, nechybí ani svíčky a svícny, kalendáře nebo dárkové balíčky. Obdobnou nabídku pak můžete hledat na portálu Košík nebo v řadě skupin na sociálních sítích. Ať už těch lokálních nebo celorepublikových.

Věříme, že si každý vybere to, co ho potěší a vánočně naladí, i bez tradičních adventních trhů a doprovodného programu. Možná, že v mnoha rodinách dokonce vzniknou tradice nové.