Klid zbraní s Islámským džihádem porušen nebyl, tvrdí Izrael. Poslední úder nastal minuty před příměřím

Izrael v pátek spustil vojenskou operaci v Pásmu Gazy, která podle něj cílila proti pozicím Islámského džihádu. V odvetě za nálety vypálila palestinská skupina rakety na izraelské území, z nichž většinu podle izraelské armády zachytil protiraketový štít. Izrael žádné oběti nehlásil, zatímco palestinské ministerstvo zdravotnictví v poslední bilanci mluvilo o 44 mrtvých, včetně 15 dětí, a více než 350 zraněných.

Dohodu o klidu zbraní zprostředkoval Egypt, jehož prezidentovi Abdal Fattáhovi Sísímu v nedělním prohlášení Biden děkoval za „ústřední roli“ v diplomatických snahách. Obě strany předtím daly najevo, že v navržený čas přestanou útočit, ovšem dodaly, že si vyhrazují právo reagovat na případnou agresi.

[https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/images/2662116-2022-08-06t182244z_2115213677_rc26rv90etrv_rtrmadp_3_israel-palestinians-gaza.jpg?itok=V9EW9znu]BIDEN OZNÁMENÍ O PŘÍMĚŘÍ OCENIL
„Vítám oznámení z dnešního večera o příměří mezi Izraelem a ozbrojenci v Gaze po třech dnech bojů,“ uvedl šéf Bílého domu v pondělí. Ve svém komuniké vyzdvihoval izraelskou obranu před raketovými útoky a odsoudil „teroristickou skupinu“ na druhé straně konfliktu.

Washington podle Bidena podporuje pečlivé vyšetření zpráv o civilních obětech v Gaze, „ať už po izraelských úderech proti pozicím Islámského džihádu nebo po desítkách raket Islámského džihádu, které údajně dopadly uvnitř Gazy“.

Situací se v pondělí bude za zavřenými dveřmi zabývat Rada bezpečnosti OSN.