Koalice Spolu počítá s jednáním Sněmovny o EET a zdravotním pojištění i přes noc

Koalice Spolu počítá s obstrukcemi opozice při dnešním projednávání plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce a zrušení elektronické evidence tržeb ve Sněmovně. Nevyloučila ani omezení projevů řečníků. Podle předsedy sněmovního klubu TOP 09 Jana Jakoba je připravena jednat přes noc. Vládní koalice na jednání přinese pozměňovací návrh k systému plateb zdravotního pojištění, podle kterého by měly být platby pravidelně valorizovány jako důchody. Základem by byla částka 1900 korun pro rok 2023, uvedl na tiskové konferenci lidovec Tom Philipp.

„Máme signály opozice, že budou vznášet různé argumenty. My se tím nenecháme odradit, jsme na to od opozice zvyklí,“ řekl Jakob.

Sněmovní jednání o obou vládních předlohách už obstrukce opozičních ANO a SPD provázely. „Pokud bude průběh neúnosný, přistoupíme k procedurálním opatřením,“ řekl Jakob na dotaz, zda vládní většina plánuje omezit vystupování řečníků.

Snížení státních plateb do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané podpořila dolní komora v úvodním kole po mnohahodinovém blokování začátkem května. Nyní je předloha před druhým čtením. Po lednovém zvýšení se platby mají snížit tak, aby stát za celý letošek odvedl do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni.

Opozice, zejména hnutí ANO, blokovalo také návrh, který s letoškem ruší zákon o elektronické evidenci tržeb. Předloha je stále před prvním čtením. Elektronická evidence tržeb byla zavedena v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala dobrovolnou, a to až do konce letošního roku.

Autor: ČTK