Koalice trvají na svém nároku na šéfa sněmovny, ANO funkci ani nepožaduje

Možnost, že by koalice SPOLU a PirátiSTAN nabídly předsedovi ANO Andreji Babišovi křeslo předsedy Poslanecké sněmovny, vylučuje jak Vít Rakušan, tak Markéta Pekarová Adamová. V historii držela opozice post předsedy sněmovny jen třikrát.

O vlastních kandidátech pro předsednický post ve sněmovně Pekarová Adamová ani Rakušan mluvit nechtějí – a konkrétní jméno nezmiňuje ani šéf lidovců Marian Jurečka, byť uvádí, že by si přál, aby vlivná ústavní pozice připadla politikovi z koalice SPOLU.

ANO se požadavku na vedení sněmovny ústy svého ministra Karla Havlíčka vzdalo. „My nekšeftujeme s posty, pro nás není podstatné, jestli budeme mít předsedu nebo místopředsedu sněmovny. Naše strana dostala milion a půl hlasů a nedělali jsme to proto, abychom to vyměnili za post předsedy sněmovny. Program budeme prosazovat buďto jako vládní strana nebo tvrdá opozice,“ poznamenal Havlíček.

Poslední formace zastoupená v nové sněmovně, hnutí SPD, by pak uvítala místopředsednický sněmovní post. „Myslím, že by bylo ideální, abychom se dohodli na poměrném zastoupení ve sněmovně,“ řekl šéf hnutí Tomio Okamura, který coby místopředseda řídil sněmovní schůze i v dosavadním období. Má za to, že politické uskupení může díky křeslu ve vedení dolní komory lépe prezentovat svůj program voličům.

zdroj: ČT24 Zprávy