Kolínské náměstí dnes zaplnily zhruba 3000 příznivců Kmochova Kolína

ČTK/Vostárek Josef Kolín – V Kolíně dnes druhým dnem pokračovala hlavní část programu festivalu dechové hudby Kmochův Kolín. Ve 14:00 se vydal městem moderovaný průvod všech zúčastněných orchestrů a mažoretek, sokolů a baráčníků, na Karlově náměstí je přivítal starosta a další zástupci města a zástupci partnerských měst z Německa a Maďarska. Před 16:00 začal koncert domácí Městské hudby Františka Kmocha, na náměstí mu podle odhadu pořadatelů přihlíží zhruba 3000 lidí. V programu je tradičně i nedechová hudba, dnes ve 20:30 vystoupí na hlavním pódiu Helena Vondráčková, v chrámu svatého Bartoloměje zazní Nocturno. Festival potrvá do neděle, kdy ho zakončí takzvaný monstrkoncert se třemi bloky společně hrajících orchestrů.

Průvod 13 orchestrů a 13 mažoretkových skupin prošel přes kilometr dlouhou trasou od městského bazénu na Karlovo náměstí. „Vždy jde hudební soubor a před ním soubor mažoretek, některá tělesa mají třeba 50 lidí, takže to jsou stovky lidí. Účast za orchestry je o něco menší než naposledy, ale jsme rádi, že festival se po dvou covidových letech konečně může konat,“ řekl ČTK ředitel festivalu Petr Kesner. Lákadlem pro hudební fanoušky podle něj bude například studentský dechový orchestr Harmonie Šternberk z Olomoucka a domácí Městská hudba Františka Kmocha.

Festival v neděli vyvrcholí monstrkoncertem, který je rozdělen do tří bloků. V první části od 14:00 zahrají orchestry ze Šternberku, Krnova, Hranic a Ostravy, ve druhé pak Městská hudba Františka Kmocha z Kolína a orchestry z Jeseníku, Vimperku a Holic. Ve třetí části si společně připomenou Františka Kmocha v jeho nejslavnějších melodiích, například Kolíne, Kolíne. Sólistou monstrkoncertu bude zpěvák Michal Bragagnolo z uskupení 4 Tenoři.

Pořadatelé zvou tradičně velké české a moravské dechové soubory i zahraniční hosty, těch je letos kvůli covidové situaci v době plánování méně než v roce 2019. V pátek vystoupil norský dechový orchestr Hetlevik Musikklag, dnes v poledne orchestr z polské obce Dopiewo.

Kolín nabízí i další festivalové scény a doprovodný program. Dnes večer zazní Nocturno v chrámu svatého Bartoloměje a synagoga bude hostit koncert dvou akordeonových souborů z Kolína a Kutné Hory, árie z oper Rusalka a Hubička zazpívají zpěváci Uršula Heřmánková a Jiří Vaníček. Vystoupí i Pražská kapela Jidiš nebo Neplecha plech kvintet.

Festival pojmenovaný po skladateli a dirigentovi Františku Kmochovi, který v Kolíně žil, představuje tradiční hudební žánr dechové hudby v moderním pojetí. Každoročně se ho účastní kolem 1500 hudebníků a 250 mažoretek, v roce 2016 přihlíželo vystoupením během tří dnů 8000 diváků. Od roku 2017 je festival pro návštěvníky zdarma. Poslední dva roky se festival kvůli covidu nekonal.

Autor: ČTK