Křišťálový glóbus dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto

ČTK/Kubeš Slavomír Karlovy Vary – Velkou cenu v Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dnes dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto režisérky Sadaf Forúghíové. Za sociální drama o chlapci, který se za pomoci nového trenéra připravuje na důležitý plavecký závod, dnes převzala Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Gratuloval jí také další čerstvý držitel Křišťálového glóbu, australský herec Geoffrey Rush.

V Hlavní soutěži, která letos spojila hrané i dokumentární filmy, porota posuzovala 12 snímků. Velká cena Hlavní soutěže je spojena s odměnou 25.000 dolarů (asi 600.000 korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15.000 dolarů (asi 360.000 korun) dostal španělský film Musíte se přijet podívat režiséra Jonáse Trueby. Letní miniatura se čtyřmi protagonisty natočená jen ve dvou lokacích je pohledem do současné generace třicátníků ve Španělsku.

Během večera se tradičně na velkém plátně promítal sestřih s připomínkou osobností spjatých s filmem, které během roku uplynulého od minulého ročníku festivalu zemřely. Mezi českými i zahraničními režiséry, herci, skladateli a dalšími filmovými profesemi se dnes publikum znovu loučilo třeba s Monicou Vittiovou, Jean-Paulem Belmondem, Jean-Louisem Trintignantem, Dušanem Kleinem či Antonínem Kachlíkem, nejdelší medailonek patřil teprve před pár týdny zesnulému Josefu Abrhámovi. Sestřih ukončila fotografie bývalé programové ředitelky festivalu Evy Zaoralové, jejíž skon si letos festival připomínal po celou dobu trvání.

Moderátor večera Marek Eben při zahájení ceremoniálu zmínil, že kromě filmařů si slavnostní zakončení festivalu nenechala ujít třeba tenistka Petra Kvitová, šampion MMA Jiří Procházka, golfista Rory Sabbatini nebo ministr kultury Martin Baxa (ODS). Stejně jako úvodní ceremoniál i dnešní večer zahájila projekce QR kódu, který při jeho naskenování mobilním telefonem ukázal divákům video s pozdravy tanečníků, kteří pak na scéně vystoupili. Po předání všech cen prezident festivalu Bartoška tradiční formulí prohlásil festival za zakončený a pozval přítomné na jeho další ročník od 30. června do 8. července 2023.

Cenu za režii si z letošního ročníku odnesla Beata Parkanová za film Slovo. Snímek o tom, jak těžké může být dodržet slovo dané sobě i druhým v obtížné společenské situaci, vynesl cenu také Martinu Fingerovi, kterého porota za jeho roli odměnila Cenou za mužský herecký výkon. Cenu za ženský herecký výkon udělila porota Hlavní soutěže dvěma herečkám za role v gruzínsko-německém filmu Vlastní pokoj. Oceněné jsou Taki Mumladzeová a Mariam Chundadzeová.

Diváckou cenu si odnesl dokument o legendě české rapové scény Peneři strýčka Homeboye. Snímek PSH Nekonečný příběh natočil Štěpán FOK Vodrážka a v divácké anketě bodoval od svého uvedení v začátku festivalu.

V soutěži Proxima si Velkou cenu odnáší film Zkouška umění, který o tom, jak se konají talentové zkoušky na Akademii výtvarných umění, natočili Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem. Stejně jako celým festivalem i dnešním ceremoniálem rezonovala podpora Ukrajině, Tomáš Bojar uvedl, že pokud je s cenou, kterou s Komrzý získal, spojená odměna, část peněz věnuje ukrajinským umělcům. S cenou se pojí odměna 15.000 dolarů.

Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima získal španělsko-argentinský snímek Pieta režiséra Eduarda Casanovy o velmi silném poutu mezi matkou a synem. Zvláštní uznání poroty si v této soutěži odnáší chorvatsko-srbský film Strýček David Kapace a Andriji Mardešićové.

Vedle Hlavní soutěže je Proxima druhou festivalovou soutěžní sekcí. Je prostorem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Na rozdíl od své předchůdkyně, soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa.

FILMOVÍ KRITICI OCENILI V K. VARECH DVA FILMY – HRANICE LÁSKY A ZKOUŠKA UMĚNÍ
Mezinárodní asociace filmových kritiků FIPRESCI dnes ocenila dva filmy z hlavní soutěže a soutěže Proxima na 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Z hlavní soutěže kritiky nejvíc zaujal snímek Hranice lásky režiséra Tomasze Wińskiho a ze soutěže Proxima zase ocenili film Adély Komrzý a Tomáše Bojara Zkouška umění.

Česko-polský film Hranice lásky podle kritiků hluboce a vtipně ztvárňuje složitosti mezilidských vztahů, lásky a sexuality. Jak dnes při předání ocenění řekl režisér Tomasz Wiński, ocenění kritiků jej utvrzuje v tom, že bylo správné nedělat kompromisy, stát si za svou intuicí a nevzdávat to. Wińskiho debut odvážně zkoumá různé podoby intimity i možnosti jejího plastického zachycení na plátně.

Zkouška umění si kritiky získala svým osobitým a vtipným stylem umělecké tvorby a kritiky. Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem se rozhodli natáčet talentové zkoušky na tři ateliéry AVU. Vznikl vrstevnatý observační dokument, který je portrétem instituce i odlehčenou generační výpovědí v jednom.

Letošní ročník karlovarského festivalu udělil i další dvě ceny nestatutárních porot. Ekumenická porota ocenila bulharsko-německý snímek Okresní nemocnice, který se odehrává v malé nemocnici v západním Bulharsku v době covidové pandemie. Režisérům Ilianovi Metevovi, Ivanu Chertovi a Zlatině Tenevové se podle poroty podařilo zachytit fragmenty situací, v nichž se odráží celé spektrum lidského života.

Cenu Europa Cinemas Label získal dnes polský snímek Fucking Bornholm v režii Anny Kazejakové. Film podle porotců zobrazuje urputnou snahu protagonistů vypořádat se se složitostmi lidské povahy a neutéct ze vztahu. Zároveň provozovatelé kin ocenili, že byl film natočen pro velké plátno, a má tak šanci získat pozornost po celé Evropě.

Festival dnes večer skončí předáním cen nejlepším filmům. Kromě toho převezme převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii herec Goeffrey Rush. Herec Benicio del Toro a také český herec Bolek Polívka dostanou Cenu prezidenta festivalu.

Autor: ČTK