Kritické scénáře se nenaplnily, zátěž nemocnic ale bude velká. Jaký je možný vývoj epidemie?

Například na oddělení KARIM motolské nemocnice mají devět pacientů. Z toho dva na mimotělním oběhu, další dva z něj mohli díky zlepšení stavu odpojit. Počet hospitalizovaných se tu ale během minulého týdne téměř nezměnil.

„Naštěstí se ty kritické scénáře nenaplnily, situace v celé republice zhruba týden stagnuje. Nechci říct, že to je snad optimistický výhled, ale vypadá to tak,“ myslí si přednosta KARIM FN Motol a vedoucí Národního dispečinku lůžkové péče Tomáš Vymazal.

Na motolský urgentní příjem mezitím dál přivážejí pacienty s potvrzeným covidem nebo podezřením na něj. Za posledních sedm dní to bylo z 388 sanitek 55 covid pozitivních pacientů. Na celkových číslech ale vidí pokles. V úterý dopoledne tu ležela zhruba devadesátka covidových pacientů.

„Teď jsme, zdá se, narazili na strop. Ale je pravda, že my jsme v Praze, a Praha je přece jenom více naočkovaná a má taky i větší kapacity, takže uvidíme, protože na Moravě je situace určitě složitější,“ uvedl ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Vysoká zátěž o Vánocích

Všude po republice ale zdravotníci využívají pomoc už více než pěti set vojáků. Šest jich v úterý ráno nastoupilo na Bulovku, další čtyři třeba v Olomouci. Tam se zapojí do péče o nejtěžší pacienty na ARO.

„Budou tady počítám tak dlouho, jak bude potřeba. Je pravda, že v našem kraji nemoc již kulminovala, a teď to zatížení nemocnice zůstává na stejné úrovni, anebo se mírně snižuje,“ uvedl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky budou počty lidí s covidem, kteří končí v nemocnicích, růst ještě nejméně týden.

„Pořád to varování je, že se musíme připravit na více než sedm tisíc hospitalizací v jednom dni,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Ještě o Vánocích ale bude zátěž nemocnic vysoká, hospitalizovaných bude totiž ubývat jen pozvolně. Podobně jako počtů nově nakažených.

„Pokud bychom klesali tempem, které teď naznačuje třeba i hodnota reprodukčního čísla, tak by ten průměrný denní záchyt mezi týdny klesal třeba o dva, tři tisíce týdně,“ řekl Dušek.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v Událostech, komentářích sdělil, že se skutečně zdá, že jsme za vrcholem vlny, epidemie ale bude ještě nějaký čas stagnovat, případně klesat pomalu. U hospitalizací očekává zlom o vánočních svátcích. Nemůžeme si prý ale říct, že „je to za námi.“

„Já bych chtěl všechny poprosit, pokud je to jen trochu možné, aby se snažili vánoční svátky trávit v co nejužším rodinném kolektivu, protože skutečně skrze Vánoce se ta situace může zhoršit,“ sdělil.

Jaká budou čísla?

Podle dosavadního trendu by ve středu měly statistiky vykázat pod 20 tisíc nově nakažených za úterý, ve svátečním týdnu by se maxima mohla pohybovat už kolem 13 tisíc.

Po Vánocích je ale pravděpodobný další růst. Záležet bude zejména na proočkovanosti posilující dávkou. Pro ni si přišla zatím polovina lidí s nárokem. Třetí dávka výrazně snižuje riziko hospitalizace. Ani na motolském oddělení KARIM se teď o nikoho takového nestarají.

V pondělí laboratoře odhalily 15 541 pozitivně testovaných, zhruba o dva tisíce méně než minulé pondělí. Počet nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl pátý den v řadě.

I reprodukční číslo se drží pod zlomovou hranicí jedna, aktuálně je na hodnotě 0,86. Dolů znovu šla také sedmidenní incidence, teď dosahuje hodnoty 1049.

Nejrychleji se virus stále šíří na Moravě. Ve Zlínském kraji se počet nakažených drží nad hranicí třinácti set. Následují kraje Olomoucký, Pardubický, Jihomoravský a Vysočina. V nemocnicích leží s covidem šest a půl tisíce lidí. Přes tisíc jich je ve vážném stavu.

zdroj: ČT24 Zprávy