Krizový štáb probere ochranu zaměstnanců ambasády na Ukrajině

Praha – Krizový štáb ministerstva zahraničí se dnes bude zabývat mimo jiné ochranou zaměstnanců velvyslanectví a českých občanů na Ukrajině. O stažení rodinných příslušníků pracovníků ambasády či přímo části jejích zaměstnanců už kvůli hrozící ruské invazi rozhodly například Spojené státy nebo Británie. Po jednání štábu je v plánu od 15:00 tisková konference ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) v Černínském paláci.

„Jsme připraveni učinit nezbytné kroky k ochraně našich zaměstnanců a občanů České republiky, kteří se na území Ukrajiny nacházejí. Za tímto účelem na úterý svoláváme krizový štáb. Už nyní se k situaci na Ukrajině schází pracovní skupina každý den,“ uvedla v pondělí na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Lenka Do. V pondělí zatím stažení rodinných příslušníků pracovníků velvyslanectví nebo přímo zaměstnanců nebylo na stole.

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odjede jich asi polovina. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Lipavský v pátek řekl, že ČR je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině. Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace.

zdroj: ČeskéNoviny.cz