Kulhánek jednal se Polskem o situaci na polsko-běloruské hranici

Praha – Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes hovořil se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem o situaci na polsko-běloruských hranicích. Vyjádřil Polsku podporu a zopakoval připravenost pomoci, uvedl na twitteru.

U hranic na běloruském území již táboří tisíce migrantů, hlavně z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Varšava a EU obviňují Minsk, že migrační krizi vyvolal v odvetě za sankce, uvalené na autoritářský režim Alexandra Lukašenka za porušování lidských práv při potlačování protirežimních protestů. Lukašenko obvinění odmítá.

„Diskutovali jsme o hrozné situaci na polsko-běloruské hranici. Vyjádřil jsem Polsku podporu a zopakoval naši připravenost k bilaterální pomoci, pokud bude potřeba,“ uvedl Kulhánek. V pondělí budou téma probírat ministři zahraničí EU a také šéfové diplomacií Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Poslanecký klub ODS v sobotu vyzval vládu v demisi, aby Česko vyslalo policisty do Polska, kde by pomohli se zvládáním krize. Česká vláda by měla podle ODS podpořit jakákoliv opatření, která přijmou unijní orgány proti běloruskému režimu. Kulhánek v reakci v sobotu uvedl, že vláda je s polskou stranou v kontaktu, pomoc nabízela a v případě zájmu pomůže.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz