Kutnohorské léto aneb jeden den nestačí

Kutná Hora stojí za návštěvu v každém ročním období, řada významných památek či kulturní akce zajistí program na několik dní. Ovšem v létě nebudete vědět, co vybrat dříve. Historie, stříbro, víno, pohádky, oživlé příběhy, noční prohlídky či zábavná vystoupení. To vše a ještě mnohem více nabízí festival Kutnohorské léto s podtitulem Jeden den nestačí, který probíhá v Kutné Hoře a okolí. Pestrý festivalový program pro obyvatele a návštěvníky města  připravila organizace Kutnohorsko.cz, o.p.s. ve spolupráci s několika provozovateli památek i jiných zajímavých objektů. Oblíbený festival má dlouholetou tradici – letos se koná již čtrnáctý ročník. Na následujících řádcích se pak dozvíte, co konkrétně vás letos čeká.

Skvělou příležitostí, jak se dozvědět něco z historie  a i si to následně zapamatovat jsou oživené prohlídky nejrůznějších památek a jiných kulturních objektů. Ty díky své zábavné formě dokáží zaujmout nejen milovníky historie. Kutnohorské léto pro vás přichystalo následující.

Nedělní oživené prohlídky zámku – Přítelkyně

Představení o životě Terezie  Chotkové, které vchází z deníkových zápisků její přítelkyně, malířky a spisovatelky hraběnky  Ludoviky  Thürheim, představí nejrůznější vrtochy i tajemství známé ženy. Představení z produkce Soubory historických tanců Salome a TempusFugit probíhají v neděli 26. června, 17. a 24. července a 21. srpna 2022

Příběh mince

Venkovní scénické představení na nádvoří Vlašského dvora vás seznámí s historií pověstných kutnohorských mincí i jedinečnou mincovnou českého království. Během mystického večeru se můžete kromě historie těšit na tanec, zpěv, oheň a samozřejmě jedinečnou a tajuplnou atmosféru. Představení probíhají ve středu a čtvrtek 29. a 30. června ve 22:00 hodin, ve čtvrtek 21. července ve 22:00 hodin, 11. srpna ve 21:00 hodin a ve 22:00 hodin a 1. září ve 21:00 hodin a ve 22:00 hodin.

Netradiční prohlídka kláštera s ochutnávku vín

Každý  prázdninový pátek můžete zažít nevšední večer v bývalém klášteře, navíc korunovaný ochutnávkou vína z kutnohorských vinic. Dostanete se do míst, které nejsou běžně přístupné veřejnosti, a to do klášterního kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a do druhého patra kláštera sv. Voršily, kde si budete moct prohlédnout nově zrestaurovanou fresku v kopuli nad hlavním schodištěm. Odcházet budete nejen bohatší o dobrou náladu spojenou s degustací vína, ale také o mnoho zajímavých informací o historii řádu sv. Voršily nebo o tom, co má víno společného se slavnou dobou těžby stříbra na Kutnohorsku. V případě, že vás prohlídka zaujala, ale ochutnávku raději vynecháte, je to samozřejmě možné a bude tomu přizpůsobena i cena.

Degustovat lze samozřejmě i jiné nápoje, než víno. Pokud raději dáte přednost nápoji nealkoholickému, určitě si nenechte ujít program Čaj a stříbro v Kamenném domě. Prohlídku čajových sítek a dalšího čajového příslušenství ze soukromé sbírky polské zlatnické rodiny Komorowski můžete zakončit povídáním a ochutnávkou čajů s čajovým mistrem Matějem Keblovským. Prohlídky probíhají každý čtvrtek od 7. července do 25. srpna.

Další zajímavou prohlídkou, kterou můžete v rámci festivalu Kutnohorské léto absolvovat je prohlídka královské mincovny Vlašského dvora. Ta je věnovaná historii ražby pražského groše i významným osobnost s vazbou na danou budovu. Během prohlídky pak budete nejen poslouchat a koukat, ale také hádat a odpovídat a za správné odpovědi získávat groše.  Držitel největšího počtu nasbíraných grošů získá na závěr odměnu. Poklad na Vlašském dvoře, jak se tato speciální prohlídka jmenuje, můžete hledat 9.,16. a 23.července a  13.,20., a 27. srpna.

Stále populárnější jsou pak noční prohlídky, ty dokáží zajistit jedinečnou atmosféra, nezapomenutelný zážitek, naladit návštěvníka na dané místo a vtáhnout ho do děje příběhu. V rámci festivalu jich můžete zažít hned několik.

Páteční noční prohlídky – Poprask na Kačině

Další oživenou historii můžete zažít díky Malé Divadelní Kumpanii z Kraje Kouřimského na zámku Kačina. A i v tomto případě vás příběh zanese do rodiny Chotků, tentokrát k hraběti Janu Rudolfu Chotkovi a jeho soukromému i profesnímu životu.  Noční prohlídky probíhají 1.,15. a 29. července a 12. a 26. srpna.

Noční prohlídka Sedlecké kostnice a katedrály

Pokud máte rádi historii, sakrální stavby a tajuplnou atmosféru, je pro vás tento program ideální. Navštívíte horní i dolní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kostnici, bývalý areál cisterciáckého kláštera a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, která je na seznamu UNESCO. Průvodce vás také zavede do chrámové klenotnice, kde je k vidění originál sedlecké monstrance a na závěr dojdete po Santiniho samonosném točitém schodišti až na kůr.  Za tu trochu fyzické aktivity vás čeká odměna v podobě výhledu a jako třešnička na dortu varhanní koncert. Tajemnou atmosféru dotvoří všudypřítomné svíčky nebo průvodce v kostýmu cisterciáckého mnicha či řádové sestry, jenž představí historii ja Sedlce, tak celé Kutné Hory.  Prohlídky probíhají každý prázdninový pátek, začínají ve 20:00 a  trvají přibližně dvě a půl hodiny. Ratolesti můžete vzít určitě s sebou, jen ty mladší šesti let, raději nechte doma, pro ty prohlídka není vhodná.

 

V případě, že by se vám program zdál příliš dlouhý, lze zvolit kratší variantu a prohlédnou si buď samotnou sedleckou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele nebo sedleckou kostnici. Prohlídky katedrály budou probíhat každé  pondělí od 4. července do 29. srpna, kostnici pak budete moci navštívit každé červencové a srpnové úterý. A nemusíte se bát, nepřijdete ani o průvodce v tématickém kostýmu ani o tajuplnou atmosféru podtrženou plamínky stovek svíček a závěrečným koncertem.

Ve výčtu nočních prohlídek samozřejmě nesmí chybět ani Chrám svaté Barbory. K vidění bude jak přízemí, tak vyšší patra. To vše bude doplněno ukázkou hry na varhany a samozřejmě zajímavým výkladem od průvodce nejen o historii chrámu, ale také o jeho symbolice a duchovním obsahu. Prohlídky budou probíhat každou středu a čtvrtek od 6. července do 24. srpna.

A aby byl seznam kompletní, je připravena také noční prohlídka věnovaná stříbru. Každou prázdninovou středu se návštěvníci mohou vydat za historií kutnohorských havířů a přiblížit si jejich život. Začátek prohlídky probíhá na nádvoří Hrádku, zde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování, prohlédnete si starý těžební stroj trejv a oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 30 metrů pod zemí, dozvíte se zajímavé informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Na závěr si v mázhauzu Hrádku na památku vlastnoručně vyrazíte pražský groš.

 

Kutnohorské léto nezapomnělo ani na děti, speciálně pro ně je připraveno několik divadelních pohádek a  v závislosti na věku si jistě užijí a další produkce a prohlídky.

Na Kačině se mohou děti  hravou formou seznámit s historií a to díky duchu Rudym. Rudy je chotkovským duchem již téměř dvě století, po které sleduje osudy zámku a zároveň se věnuje svým zálibám – divadlu a dobré zábavě. Prohlídky probíhají v sobotu od 2., 16. a 30. července a 13. a 27. srpna 2022

Tím to ale na Kačině s pohádkami rozhodně nekončí. Každé úterý bude probíhat pohádková detektivka, která vás vtáhne do děje, s názvem  Na Kačině straší od Divadélka Kůzle. Čtvrtky pak budou patřit Čarodějné pohádce, ve které se představí líná a chamtivá zelinářka Mařka, hodná bylinkářka Baruška a zajíc Ušáček. Ve čtvrtek 28.8. Čarodějnou pohádku vystřídá Sněhurka a sedm trpaslíků, klasická činoherní pohádka od Divadýlka KK, ve které se děti aktivně účastní děje.

Za pohádkou můžete jít také do Vlašského dvora, a to v neděli 31. července a v neděli 7. srpna.  Těšit se můžete na pohádkový příběh o lásce, kráse, štěstí a jednom popleteném strašidle jménem Peprník od ochotnického spolku Tyl.  Součástí večera je prohlídka muzea Kutnohorských pověstí.

Po stopách legend a pověstí se na Vlašském dvoře můžete vydat pátky 15. a 22. července a 12. a 19. srpna 2022. Během večera se díky vtipným a poutavý příběhům seznámíte s vznikem a historií královského města a třeba potkáte i nějakou slavnou osobnost, jako je kněžna Libuše nebo samotný král Václav.  Večerní program pak opět uzavírá prohlídka Muzea kutnohorských pověstí, duchů a strašidel.

Jiné významné osobnosti Kutné Hory, kronikáři, milovníkovi dobrého vína a krásných žen, Mikuláši Dačickému z Heslova, je věnován další divadelní kousek, konkrétně historická veselohra s názvem Poslední Láska pana Mikuláše. Představení, které je mimo jiné také o všedním životě kutnohorských měšťanů se odehraje na nádvoří Vlašského dvora 29. a 30. července, 5. a  6. srpna a v pátek 2. září.

Každý čtvrtek od 7. července do 25. srpna pak můžete přijít do Vlašského dvora zjistit, jak to bylo s kutnohorským stříbrem, kdo je doopravdy střežil a kdo ho chtěl získat jen pro sebe a jestli byla nebo nebyla pekelná pobočka i v Kutné Hoře a jak s pekelným personálem vycházela sv. panna Barbora. Tohle vše a ještě mnohem více se dozvíte v představení s názvem Z příběhů Kutnohorských, které je určené pro celou rodinu od babiček po děti od tří let. Pokud vás něco z programu zaujalo, neváhejte a kupte si předem své lístky, kapacita jednotlivých akcí je totiž omezena a nabídka je velmi lákavá. Pořídit je můžete buď v některém z informačních center a nebo pohodlně z domova  přes webovou stránku festivalu www.kutnohorskeleto.cz. Zde najdete také podrobnější informace, ceny vstupného, nebo zmíněné kapacity produkcí. Festival Kutnohorské léto 2022 se koná za podpory Středočeského kraje a Města Kutná Hora.