Kvůli Dušičkám lze o víkendu čekat rušnější silnice i hřbitovy

Praha – Kvůli úterní připomínce památky zesnulých lze dnes a v neděli očekávat větší provoz na silnicích a více lidí na hřbitovech než obvykle. Policie varovala před zloději, kteří mohou využít nepozornosti lidí při úpravách hrobů i odcizit věci ze zaparkovaných aut. Upozornila také, že na silnice vyjedou i sváteční řidiči. Hasiči vyzvali, aby lidé pokud možno nepoužívali nekvalitní svíčky v plastových obalech. Opatrní by lidé ve východní části země měli dnes být na hřbitovech i kvůli silnému větru, před kterým varovali meteorologové.

Víkend před Dušičkami, které letos připadají na úterý, bývá na silnicích i hřbitovech rušný každoročně. „Policie ČR se proto bude v této době věnovat ve zvýšené míře řidičům a dopravní situaci na pozemních komunikacích, veřejnému pořádku v bezprostředním okolí hřbitovů i bezpečnosti jejich návštěvníků,“ uvedla na webu. Hlídkování posilují také městské policie.

Důležité je podle policie nebrat s sebou na hřbitov cennosti, mít neustále své věci pod kontrolou a nenechávat viditelně odložené věci v zaparkovaných vozidlech. „Hlídejte si tašky a kabelky a kontrolujte své okolí. K rozbití okénka u vozidla či odcizení odložené kabelky stačí zloději jen pár vteřin,“ upozornila.

Řidiče policie žádá, aby provozu věnovali maximální pozornost, byli ohleduplní a trpěliví. „Nehodovost v daném období uctívání památky zesnulých je nejvíce ovlivňována počasím, chováním řidičů a technickým stavem vozidla,“ uvedla. „Počítejte s tím, že se na silnice vydají i sváteční řidiči,“ doplnila.

Hřbitovy v dušičkovém období prodlužují otevírací dobu. Hasiči upozornili, že pokud vzplane plastový obal svíčky, oheň se může rozšířit i na okrasné dřeviny a poškodit náhrobky. „Doporučujeme používat svíčky ve skleněném obalu případně čajové svíčky v hliníkovém kalíšku. Svíčku nezapalujte v blízkosti suchých větví, květin v obalu nebo v blízkosti keřů,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině, který může i na hřbitovech lámat větve a vyvracet stromy, dnes zasáhne zejména Vysočinu a Moravu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vítr zeslábne v noci na neděli, později ale zřejmě opět zesílí. Výstraha meteorologů před silným větrem se tak bude během dneška pravděpodobně ještě upřesňovat.

zdroj: ČeskéNoviny.cz