Legendární pochod Praha – Prčice se blíží, bude nutné se registrovat předem

„Mě láká velice pochod Praha – Prčice,“  zpívá se ve známé české písničce. Pravdou je, že se zmíněný pochod těší u Čechů již dlouhá léta velké popularitě. V letošním roce se bude konat již úctyhodný pětapadesátý ročník této oblíbené akce. Na letošní pochod Praha – Prčice, který se bude po dvouleté přestávce konat 21. května, bude tentokrát nutná předchozí registrace.

Pochod Praha – Prčice patří u nás mezi nejznámější organizované dálkové pochody. Jeho historie se začala psát již v průběhu druhé poloviny šedesátých let minulého století, a na jeho založení se podíleli Jiří Dvořák z časopisu Turista spolu s Karlem Kullem a Stanislavem Ratajem. Na trasu se účastníci obvykle vydávají každý rok vždy třetí květnovou sobotu, po cestě míjí jednotlivá stanoviště, na kterých získávají razítka. V cíli pak účastníci obdrží legendární botičku, nazývanou „Prčický škrpál“, a sušenku.

Pochod se skládá z několika různých tras, jejichž počet se neustále mění. V roce 1984 se například jednalo o rekordních čtyřiadvacet tras, zatímco v roce 1994 pouhých devět. V současné době činí počet tras dálkového pochodu Praha – Prčice 22. Nejkratší trasa má délku okolo dvaceti kilometrů, nejdelší trasa, která vede z Prahy měří přes sedmdesát kilometrů. Zatímco nejkratší trasy se mohou účastnit děti v doprovodu dospělých, nejdelší trasa je určená výhradně dospělým účastníkům. Kromě pěších se pochodu Praha – Prčice mohou od roku 2005 zúčastnit i cyklisté nebo vozíčkáři. Hlavním organizátorem pochodu je Klub českých turistů (KČT), nejhojnější účast pochod zaznamenal v roce 1981.

Zájemci o účast na letošním ročníku se budou muset registrovat předem. Registrace bude spuštěna 5. května v deset hodin dopoledne na webu praha-prcice.cz, startovné činí 40 korun na účastníka. Důvodem povinné registrace je podle organizátorů pochodu výluka železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami.

Praha Prcice cil
Cíl pochodu na náměstí v Prčici, autor Honza Groh (Jagro) – Wikipedia

Zdroj: ČTK, Praha-prcice.cz

Zdroj obrázků: Wikipedia (Autor úvodní fotografie: cs:ŠJů – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6808119; autor fotografie v článku: Honza Groh (Jagro))