Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

Praha – Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům řekl, že aby tato metoda byla hrazená z pojištění, museli by o ni požádat zástupci odborných společností, což se podle jeho informací zatím nechystají.

Nějaké následky po prodělání covidu-19 má 15 procent všech nakažených a 30 procent hospitalizovaných. Často jde právě o poškození plic po covidovém zápalu plic. Dosud se podle dat ministerstva zdravotnictví nakazilo 3,36 milionu obyvatel a dalších 162.000 má podezření na opakovanou infekci. Hospitalizací bylo více než 194.000, z nich přes 37.000 na jednotkách intenzivní péče.

Někteří pacienti podle Cibulky ještě několik měsíců po nákaze pociťují postcovidové příznaky jako přetrvávající kašel, dušnost, bolesti zad a sníženou výkonnost. Lidé, kterým se stav nelepší několik týdnů po pozitivním testu, by měli podle něj kontaktovat svého praktického lékaře a požádat o vyšetření plicním specialistou. Stav plic ověří vyšetření spirometrií a rentgenem.

Léky, které by tyto příznaky přímo léčily, neexistují. Často tak pacienti podstupují rehabilitaci. Laser podle Cibulky zmenšuje zjizvení na plicích, které lidé po covidu mají. „Čím dříve zahájíme léčbu, tím jsou výsledky lepší,“ řekl Cibulka. Často se takoví pacienti po covidu nemohou vrátit ke svým běžným sportovním nebo volnočasovým aktivitám. V některých případech musí využívat i domácí podávání kyslíku.

Jako první protizánětlivé účinky neinvazivního laseru na plíce pacientů s covidem vyzkoušeli lékaři v americkém Bostonu. V současné době ho využívají desítky pracovišť v ČR. Nedochází k žádnému narušení kůže, jaké lidé znají z řezání laserem, jde o fotochemickou reakci, ke které dochází vlivem záření na buňky plic.

Jedna série ošetření je pět aplikací na obě plíce po dobu pěti po sobě následujících dní, u některých pacientů se i opakuje. Pokud se lékaři rozhodnou tímto způsobem ošetřovat hospitalizovaného s covidem, je léčba hrazená z denní sazby za hospitalizaci z veřejného zdravotního pojištění. Jedno ošetření jedné plíce v ambulanci stojí řádově stovky korun.

„Tato metoda se používá v rehabilitaci poměrně dlouhou dobu,“ uvedl k tomu ministr Válek. U pacientů po covidu jde o podpůrnou léčbu, například u pacientů ve Fakultní nemocnici Brno se podle něj ale přílišné účinky neprokázaly.

„Pokud by odborná společnost dospěla k závěru, že je to metoda, která je efektivní, (…) tak požádá pojišťovnu o schválení kódu. Ale zatím odborné společnosti k takovému závěru nedospěly,“ dodal. Podle něj je různých podobných možností podpůrné léčby celá řada, pro každého pacienta může být vhodné něco jiného.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz