Léto se vrátí v polovině týdne. Teploty ale zůstanou nad 20 stupni jen krátce

První dva dny týdne bude ještě do Česka proudit od severozápadu chladnější a vlhčí vzduch, nejvyšší teploty zůstanou v pondělí mezi 12 a 16 stupni Celsia a v úterý bude o jeden stupeň tepleji.

Ve středu se ale situace změní, do Česka se dostane teplý vzduch od jihozápadu. Teploty se odpoledne dostanou na 17 až 21 stupňů Celsia, v dalších dvou dnech bude ještě o stupeň tepleji. Teploty odpovídající babímu létu budou ovšem skutečně až později přes den. Hlavně ve středu ráno bude velmi chladno.

„Ranní teplota bude poměrně nízká. Už během úterního večera se bude projasňovat, znamená to, že se teplota přiblíží bodu mrazu. Ve dvou metrech nad zemí čekáme teplotu okolo dvou stupňů, u země čekáme přízemní mrazíky,“ upozornila meteoroložka České televize Jarina Sochorová. Chladná rána doprovodí také mlhy, které se ale dopoledne rozptýlí.

Nebe bude ve středu skoro jasné nebo jasné, ve čtvrtek se může občas zatáhnout a výjimečně i slabě zapršet, pak se ale obloha zase rozjasní. Zůstane to tak do soboty. V neděli zřejmě babí léto skončí. Přijde studená fronta, ochladí se a začne pršet. Teploty klesnou zhruba z dvaceti stupňů k sedmnácti a na začátku dalšího týdne ke čtrnácti.

Teplotní maxima na úrovni 22 stupňů Celsia zůstanou daleko za historickým říjnovým maximem. To je z roku 1929, kdy v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřili 4. října 30,3 stupně.

Zdroj: ČT24