Luhanští separatisté chystají referendum o připojení k Rusku

„Myslím, že v nejbližší době se na území republiky bude konat referendum, při němž lidé uplatní své absolutní ústavní právo a vyjádří svůj názor na připojení k Ruské federaci. Z nějakého důvodu jsem přesvědčený, že přesně tak to bude,“ prohlásil Pasečnik podle agentury TASS.

Podobný postup Kreml zvolil v roce 2014, když nakonec oznámil mezinárodně neuznávanou anexi ukrajinského Krymu.

„Všechna falešná referenda na dočasně okupovaných územích jsou neplatná a nebudou mít žádnou právní váhu,“ uvedl podle agentury Reuters v prohlášení mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. „Místo toho bude Rusko čelit ještě silnější reakci mezinárodního společenství, což jen prohloubí jeho globální izolaci,“ dodal.

Moskva letos v únoru uznala nezávislost, kterou vůdci proruských vzbouřenců v Doněcké a Luhanské oblasti vyhlásili loni. Ruský prezident Vladimir Putin příslušný dekret podepsal 21. února, tedy tři dny před zahájením invaze na Ukrajinu.

Šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov v neděli podle agentury Reuters upozornil na to, že se Moskva po nezdaru záměru ovládnout celou zemi bude snažit rozdělit Ukrajinu na dvě části. „Ve skutečnosti se jedná o pokus vytvořit na Ukrajině Severní a Jižní Koreu,“ uvedl Budanov v prohlášení a dodal, že Ukrajina brzy zahájí partyzánskou válku na Ruskem okupovaném území.

zdroj: ČT24 Zprávy