Lvov zasáhly ruské rakety, podle předběžných informací letěly z oblasti Kaspického moře

„Noční můra války nás dostihla i ve Lvově,“ reagovala na ostřelování sedmačtyřicetiletá Ljudmyla Turčaková, která utekla se dvěma dětmi z Charkova. „Na Ukrajině už není místo, kde bychom se mohli cítit bezpečně,“ dodala.

Agentura Ukrinform už dříve napsala, že několik raket dopadlo poblíž vlakového nádraží ve Lvově. Z řad cestujících nebo pracovníků drah podle ní nejsou hlášeny žádné oběti. Poslankyně ukrajinského parlamentu Lesja Vasylenková ráno na Twitteru zveřejnila fotografii s poznámkou, že ruské rakety mířily na železniční stanici a sklady.

Úřady původně informovaly o šesti mrtvých a osmi zraněných. Starosta Lvova Andrij Sadovyj předtím sdělil, že město zasáhlo pět střel. Úřady zároveň vyzvaly obyvatele, aby zůstali v krytech.

Z předběžných informací vyplývá, že na město udeřily rakety s plochou dráhou letu vypálené z oblasti Kaspického moře, informují ukrajinská média.

Charkov podle Zelenského čelí nepřetržitému ostřelování

Agentura Reuters informovala také o výbuších v Kyjevě. Reportér této agentury v metropoli slyšel na levém břehu Dněpru sérii explozí. Místní úřady zatím neposkytly žádné oficiální informace o jejich příčině.

O výbuších způsobených raketovými údery ráno informovaly také úřady v Dněpropetrovské oblasti na východě země. Podle stanice CNN, která se odvolává na místního gubernátora, zasáhly město Dnipro dvě střely. Při útoku byli údajně zraněni dva lidé. Na jednom místě rakety zničily železniční infrastrukturu, uvedl gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.

Podle vojenských analytiků Rusko zvyšuje počet úderů na zbrojní továrny, železnice a další infrastrukturní cíle na Ukrajině proto, aby oslabilo schopnost země odolat velké pozemní ofenzivě v oblasti Donbasu, poznamenala AP.

Prezident Zelenskyj v projevu v noci na pondělí řekl, že druhé největší ukrajinské město Charkov čelí nepřetržitému ostřelování. „Není to nic jiného než záměrný teror: minometná a dělostřelecká palba namířená proti řadovým obytným čtvrtím, proti řadovým civilistům,“ podotkl Zelenskyj.

Obvinil rovněž ruské vojáky, že se na jihu Ukrajiny dopouštějí mučení a únosů, a vyzval svět, aby na to reagoval. „Budují se zde mučírny. Představitelé místních vlád a další známí lidé jsou unášeni. Humanitární pomoc je kradena, což vede k hladovění,“ prohlásil Zelenskyj.

V okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti Rusové podle Zelenského vytvářejí separatistické státy a zavádějí tam ruskou měnu rubl.

Ukrajinský prezident znovu vyzval k zesílení sankcí vůči Rusku, včetně celého jeho bankovního sektoru a ropného průmyslu.

Britové zajatí ruskými vojsky ve videu navrhli výměnu za proruského politika

Ruská státní televize zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí.

Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města. Moskva odpověděla, že Medvedčuk není ruským občanem a nemá s operací na Ukrajině nic společného.

O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média. Podle nich jde o bývalého britského vojáka Shauna Pinnera, který je podle nedělních informací Sky New v Doněcké oblasti ovládané proruskými separatisty. Druhým zadrženým britským občanem je Aiden Aslin, který se podle televize Sky News připojil k ukrajinskému námořnictvu už v roce 2018 a žádal o ukrajinské občanství.

Moskva tvrdí, že v noci zničila šestnáct ukrajinských vojenských objektů

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se armádě v noci podařilo raketami zničit šestnáct ukrajinských vojenských objektů. Jsou mezi nimi velitelská stanoviště, sklady pohonných hmot nebo munice, uvedl mluvčí resortu obrany Igor Konašenkov.

Zasažené objekty jsou údajně v obcích v Charkovské, Záporožské, Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti, které se nacházejí na východě nebo na jihu Ukrajiny.

Od začátku zvláštní vojenské operace, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí ruské vojsko mimo jiné zničení 2326 ukrajinských tanků a obrněných vozidel, 139 letadel, 483 bezpilotních letounů, 250 protiletadlových raketových systémů, 254 raketometů a přes tisíc děl a minometů.

Ukrajinský generální štáb naopak tvrdí, že Ruská federace na Ukrajině dosud ztratila například 790 tanků, 2041 bojových obrněných vozidel, 381 dělostřeleckých systémů, 130 salvových raketometů, 67 systémů protivzdušné obrany, 167 letadel, 147 vrtulníků, 1487 automobilů nebo 155 bezpilotních letounů.

Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami nelze nezávisle ověřit.


zdroj: ČT24 Zprávy