Ministerstvo kultury zamítlo stavbu komplexu Savarin za deset miliard korun. Má být sídlem Slovanské epopeje

Ministerstvo kultury svým rozhodnutím zvrátilo původní kladné stanovisko magistrátních památkářů z roku 2017, které je pro stavbu klíčové. Mluvčí ministerstva Ivana Awwadová zdůraznila, že projekt přestavby vnitrobloku je „z hlediska státní památkové péče dlouhodobě zcela neakceptovatelný “.

FIRMA ŽÁDÁ O PŘEZKUM ROZHODNUTÍ
Mluvčí společnosti Crestyl Ondřej Micka ČT napsal, že firma už požádala ministra kultury o přezkum rozhodnutí. Projekt byl podle Micky opakovaně upravován a konzultován s orgány památkové péče. Dodal, že rozhodnutí ministerstva je důsledkem délky povolovacích procesů, ale nevztahuje se k uskutečnění celkového architektonického návrhu.

„Pro úplnost zdůrazňuji, že s podobnými věcmi v harmonogramu a plánech počítáme a určitě to nemá žádný vliv na realizaci projektu. Od konce loňského roku ostatně již probíhá první fáze, kterou je rekonstrukce a restaurování historického paláce Savarin,“ sdělil.

Slovanská epopej, kterou tvoří 20 velkoformátových pláten, je nyní vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Hlavní město ji tam zapůjčilo na pět let. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny (TOP 09) je smlouva uzavřena do konce roku 2026.