Ministerstvo odkládá proces pro vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

Starostové požadovali, aby připomínky obcí k vyhlášení národního parku odpovídaly aktuálnímu postoji zastupitelů a obyvatel obcí. Zástupci obcí také dlouhodobě usilují o získání více informací o podrobné podobě a režimu fungování v národním parku.

„Obce díky tomu získají i po komunálních volbách dostatek času pro připomínkování. Starostky a starosty dotčených obcí jsem dnes (v pondělí) informovala dopisem,“ zdůvodnila odložení termínu Hubáčková. „Věřím, že tento můj krok pomůže vyřešit problémy těch, kteří skutečně o poctivé projednání návrhu mají zájem a že povede k dovyjasnění zbývajících otázek a konečně i k hladšímu samotnému procesu projednání podle zákona,“ napsala Hubáčková v dopise.

Starostové rozhodnutí ministerstva vítají, řekl za obce, kterých se vyhlášení národního parku týká, starosta Bělče Lukáš Kocman (SNK Pro Běleč). „Dává to větší prostor,“ podotkl. Podle něj budou zároveň pokračovat další jednání. Obce nadále chtějí podrobnější informace a konkrétní argumenty, proč nestačí dosavadní ochrana přírody v rámci chráněné krajinné oblasti, v opačném případě budou chtít přípravu zastavit. Místní obyvatelé se také obávají negativních vlivů souvisejících s možným zvýšeným turismem, například nadměrné dopravy.

Připravovaný Národní park Křivoklátsko má chránit především lesní ekosystémy, které mají bohatou strukturu. Změnit se má i systém hospodaření, přednost má dostávat přírodní charakter a působení přírodních jevů před činností člověka.

Podle ministerstva má vyhlášení parku zajistit tomuto přírodně bohatému území plnohodnotnou ochranu, kterou nelze v rámci CHKO dlouhodobě garantovat. Park má zabírat 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje šestnáct procent současné chráněné krajinné oblasti.