Ministerstvo poslalo Kaslové omluvu za Zemanův výrok o Peroutkovi

Praha – Ministerstvo financí dnes odeslalo vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové omluvu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři. Text, v níž se ministerstvo jménem České republiky omluvilo za dehonestující výroky hlavy státu, zveřejnilo také na svých internetových stránkách.

Pražský městský soud ministerstvu loni v červenci uložil, aby se Kaslové omluvilo konkrétně za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její dědeček byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v polovině října.

„Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá,“ uvedlo dnes ministerstvo financí.

Zemanovými výroky se soud zabýval poprvé v roce 2018, kdy konstatoval, že prezident je v postavení orgánu státu. Za stát ale nemůže v tomto typu soudního řízení jednat Kancelář prezidenta republiky, která je spíše servisní složkou Hradu, a ne institucí zodpovědnou za náhradu škody či nemajetkové újmy. Proto v řízení vystupovalo ministerstvo financí. To následně ve sporu argumentovalo tím, že podle něj nelze veřejný projev prezidenta republiky z právního hlediska považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz