Ministr kultury ocení nejlepší knihovny

Zpráva ČTK: Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes v pražském Klementinu předá ceny nejlepším tuzemským knihovníkům. Po pauze způsobené pandemií koronaviru se letos výroční ceremoniál zase vrací do Zrcadlové kaple v areálu Národní knihovny.

Ocenění knihovnám a knihovníkům udílí ministr kultury od roku 2003. Ocenění v kategorii základní knihovna je určeno především knihovnám v malých obcích, kde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci.

Cenu v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb dostává provozovatel knihovny či její pracovník. V obou kategoriích je cena spojena s odměnou 70.000 korun.

Knihovnou roku 2020 stala Knihovna Halenkov ze Zlínského kraje. Hlavní cenu v kategorii informační počin pak získala Městská knihovna v Praze za projekt CENTRAL jako rychlou centrální katalogizační službu.

V Česku je asi 5500 knihoven a několik stovek jejich poboček. V celosvětovém měřítku je to nejhustší síť. Podle statistik knihovnického institutu v České republice do knihovny chodí polovina dětí a třetina dospělých.