Ministři představí protiepidemická opatření na školách

Zpráva ČTK: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga (oba za NO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes dopoledne na společném briefingu představí protiepidemická opatření, která budou platit od září na školách. Vláda v pondělí schválila, že se děti na začátku školního roku otestují na koronavirus 1., 6. a 9. září. Mohou se nechat testovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu.

Děti v prvních třídách se budou moci testovat až druhý školní den. Školy mohou využít i PCR testy, musí si je ale zajistit samy. Mohou pak na ně dostat příspěvek 200 korun.

Děti, které se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Podle Vojtěcha ale nebudou nijak vyňaty z kolektivu. Podmínky pro testování budou podle ministra platit i pro zaměstnance škol. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy.

Test nebudou muset absolvovat ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19.

U spolkových aktivit, které se opakují pravidelně stále se stejnými účastníky, jako je například sportovní příprava nebo činnost skautů, či chození dětí do sokolnického spolku, bude od září platnost antigenních testů týden. Podle Vojtěcha tato změna vychází z podnětů organizátorů sportovních nebo tanečních činností.