Ministři spravedlnosti EU budou v Praze řešit vyšetřování zločinů na Ukrajině

Pavel Blažek.ČTK/Deml Ondřej Praha – V pražském Kongresovém centru bude pokračovat dvoudenní neformální zasedání ministrů EU pro spravedlnost a vnitřní věci. Dnešní justiční část setkání se zaměří na aktuální výzvy v kontextu ruské agrese na Ukrajině – vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, dále digitalizaci mezinárodní justiční spolupráce či ochranu obětí trestných činů.

Akce, která se koná v rámci českého předsednictví v Radě EU, se účastní i delegace z Ukrajiny, Moldavska a Gruzie. Ministři členských států unie projednají společně se zástupci Eurojustu a Mezinárodního trestního soudu problematiku shromažďování a uchovávání důkazů, které jsou potřebné ke stíhání trestných činů spáchaných na ukrajinské půdě.

K dalším tématům zasedání bude patřit občanskoprávní ochrana zranitelných osob – tedy lidí, kteří z různých důvodů nedokážou chránit své zájmy a navíc se ocitli na území cizího státu. Delegáti budou jednat také o digitalizaci justice, která patří k prioritám českého půlročního předsednictví.

Autor: ČTK