Minsk se snaží destabilizovat Evropu, varuje Morawiecki. Zvažuje tvrdé sankce i zavření hranice

„Zvažujeme kroky v podobě stále vážnějších ekonomických sankcí, včetně uzavření polsko-běloruské hranice,“ předeslal Morawiecki na společné tiskové konferenci s estonskou kolegyní Kajou Kallasovou. Vše bude podle něj záviset na krocích běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. „Chceme dát Lukašenkovi šanci ustoupit a poslat migranty zpět do zemí jejich původu,“ dodal.

Polský premiér hodlá v neděli postupně navštívit hlavní města Estonska, Litvy a Lotyšska. V Tallinnu, Vilniusu a Rize chce jednat o aktuální krizi, kterou podle Varšavy, pobaltských republik i Evropské unie záměrně vyvolal Lukašenko jako mstu za sankce vůči jeho režimu.

Mluvčí běloruské pohraniční stráže Anton Byčkouski podle státní agentury BelTA řekl, že polští pohraničníci projevili zájem o aktivizaci vztahů „na principu konstruktivního dialogu“. „Polská strana přišla s iniciativou hledat adekvátní řešení, včetně přihlédnutí k zájmům běženců, kteří se ocitli v kritické situaci,“ nechal se slyšet mluvčí.

O takové „pozitivní tendenci“ se zmínil i náčelník brestského pohraničního útvaru Sjarhej Kazlouski. „Doslova včera (v sobotu) večer jsme si z iniciativy polské strany vyměnili informace o situaci s frontami u přechodu pro nákladní dopravu Kazlovičy-Kukuryki,“ vylíčil.

Polská pohraniční stráž informovala o pokračujících pokusech skupin migrantů proniknout na polské území. K hranici je údajně přivážejí běloruské služby. Během soboty pohraničníci zmařili 208 pokusů, včetně některých agresivních, konstatovala stráž.

Politická, ne migrační krize, zopakoval polský premiér

Morawiecki dal v Tallinnu podle agentury DPA rovněž najevo, že polská vláda je připravená financovat návrat migrantů do zemí jejich původu. Poznamenal v této souvislosti, že kabinet podnikl diplomatické aktivity v Iráku a v dalších blízkovýchodních zemích.

V anglicky namluveném videu polský premiér prohlásil, že události na hranici nejsou „běžnou migrační krizí“, ale krizí politickou, která byla spuštěna se zvláštním záměrem. Takto charakterizoval dění na hranici už v minulosti. „Jejím cílem je destabilizovat Evropu poprvé od konce studené války před třiceti lety,“ varoval Morawiecki.

zdroj: ČT24 Zprávy